Sport
Kto w niedzielę będzie miał powody do radości? (fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki, Krzysztof Mystkowski)

niedziela,

31 maja 2020

12:00

Piłkarskie Derby Trójmiasta! Tu znajdziesz wszystkie nasze analizy, wywiady i wspomnienia legend

31 maja o godz. 17:30 na - pustym niestety - Stadionie Energa Lechia Gdańsk podejmie Arkę Gdynia w derbach Trójmiasta. By każdy kibic - nie tylko biało-zielonych lub żółto-niebieskich - mógł przygotować się do tego piłkarskiego święta, redakcja sportowa Radia Gdańsk wylała nie mniej potu niż zawodnicy podczas 90 minut meczu. Zestawienia, analizy i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi z różnych epok - to wszystko pojawiało się w ostatnich dniach na naszej stronie. Żeby żaden wartościowy materiał nie umknął uwadze fanów, zebraliśmy je w jednym miejscu.
By wczuć się w derbowy klimat, warto ponownie przeżyć emocje związane z ostatnim starciem dwóch drużyn z Trójmiasta. Zwroty sytuacji, pogoń Arki i wyrównanie w 99. minucie meczu, w którym przez długi czas pewnym wydawało się, że trzy punkty pojadą do Gdańska.

To wszystko przypomnieć można sobie, słuchając relacji z października ubiegłego roku w cyklu "Retro Radio".
"Ej, a wiesz, ile dni minęło od ostatniej wygranej Arki w derbach?", "dzisiaj to nie ma kibiców, a kiedyś to było ich 35 tysięcy, pamiętasz?" - jeśli oglądając mecz u znajomych lub w barze chcecie zaimponować innym sympatykom, koniecznie przeczytajcie tekst Pawła Kątnika.

Artykuł "Derby Trójmiasta w liczbach, czyli wszystko, co kibice powinni wiedzieć" znajdziesz właśnie tutaj.

A jeśli planujesz oglądać mecz w gronie mniej zorientowanych obserwatorów albo sam nie jesteś piłkarskim ekspertem i chcesz wiedzieć, na kogo warto zwrócić szczególną uwagę, pomocna może okazać się analiza zdobyczy graczy obu drużyn... w wirtualnej symulacji rozgrywek.

Kto najlepiej punktuje w "Fantasy Ekstraklasie" i "Ustaw Ligę"? Sprawdź tutaj.

Przed meczem Lechii z Arką wiele osób chce występować w roli ekspertów. My zapytaliśmy tych, którzy do powiedzenia mają najwięcej - legendy obu klubów, również te żywe, nadal związane z jedną lub drugą ekipą. Na stronie Radia Gdańsk przeczytasz:

- o nowej, świeckiej tradycji, którą kultywuje Marcin Gałek, spiker Lechii
- o historii przyjaźni Lechisty z Arkowcem - Lecha Kulwickiego ze Stanisławem Burzyńskim
- o Arkowcu w barwach Lechii, czyli Tomaszu Koryncie
- o podawaniu piłek przed sektorem Arki i golu na Ejsmonda, czyli wspomnienia Jacka Grembockiego
- o tym, kiedy niepewność przed derbami czuł Piotr Wiśniewski
- o żółto-niebieskim sercu Marcina Wachowicza
- o "rzeczy niepojętej" czyli derbach bez kibiców okiem Michała Nalepy, tego z Gdyni

Nie zabrakło też oczywiście porcji przedmeczowej kurtuazji, czyli wypowiedzi obu trenerów.


A jeśli nie zdążycie przeczytać wszystkich tekstów do rozpoczęcia meczu, spokojnie możecie poświęcić na to również jego pierwszy kwadrans. Tak przynajmniej twierdzi Tymoteusz Kobiela, który wyliczył, kiedy jest największa szansa na derbowe gole.

Sprawdźcie, kiedy trzeba rzucić wszystko i czekać na bramkę.
To jak? Teraz wiecie już wszystko? Czas więc schłodzić napoje i wyczekiwać pierwszego gwizdka! Ten już o godz. 17:30. Relacja na żywo w Radiu Gdańsk w audycji "Z boisk i stadionów" już od godz. 17:10.