Sport
To dopiero za rok, ale polscy kibice nadal odwiedzą stadion San Mamés w Bilbao. Fot. Wikimedia Commons

czwartek,

14 maja 2020

18:45

EURO 2020: Z Hiszpanią nadal w Bilbao, ze Szwecją w Dublinie. UEFA potwierdzi kalendarz 27 czerwca [POSŁUCHAJ]

Hiszpańskie Bilbao nie wycofa się z organizacji EURO 2020, dowiedziało się nieoficjalnie Radio Gdańsk. Do grona miast-gospodarzy, które powtórnie potwierdziły swoją gotowość na zorganizowanie turnieju w przyszłym roku, oficjalnie dołączyła w ubiegłym tygodniu Kopenhaga.

Posłuchaj audycji:
HISZPANIE NIE MÓWIĄ ADIÓS

Mecz Hiszpania – Polska, podczas przeniesionych na 2021 rok piłkarskich mistrzostw Europy, zostanie niezmiennie rozegrany na stadionie San Mamés w Bilbao, nieoficjalnie dowiedziało się Radio Gdańsk. Hiszpanie nie zrezygnują z współorganizacji turnieju i podobnie jak pozostałe kraje organizatorów, pozostają w stałym kontakcie z UEFA.

W związku z pandemią koronawirusa, najpierw pod znakiem zapytania stanął pierwotny termin EURO 2020, a następnie – jego oryginalny, lecz ryzykowny w obecnych okolicznościach format.

Wszystko wskazuje jednak na to, że przeniesiony na 2021 rok turniej zostanie rozegrany tak, jak od początku planowała to UEFA. Mecze 24 reprezentacji odbędą się w 12 różnych krajach, celebrując w ten sposób – o rok później – 60-lecie istnienia turnieju.

KOPENHAGA JUŻ OFICJALNIE

Nową umowę dotyczącą organizacji meczów EURO 2020 podpisała z UEFA w zeszłym tygodniu federacja Danii. Kopenhaga – już oficjalnie – bez zmian zorganizuje trzy mecze fazy grupowej i jeden w ramach 1/8 finałów. Wszystkie spotkania odbędą się na Parken Stadium.

Wątpliwości budził w tym przypadku zbliżony termin przyszłorocznego Euro – od 11 czerwca do 11 lipca 2021 – oraz pierwszych trzech etapów Tour de France, które gościnnie rozpocznie się tym razem właśnie w Danii (2-4 lipca).

W ubiegłym tygodniu wszelkie wątpliwości zostały rozwiane i Kopenhaga oficjalnie dołączyła do Londynu, Dublina i Bukaresztu, które również potwierdziły, że nie zrezygnują z miana miasta-gospodarza przyszłorocznego turnieju.

KALENDARZ POD KONIEC CZERWCA

UEFA zwróciła się do wszystkich dwunastu federacji z prośbą, by te do 30 kwietnia ponownie potwierdziły, że zobowiązują się do organizacji meczów EURO 2020 w 2021 roku.

Decyzje wszystkich państw oraz kalendarz przyszłorocznych mistrzostw UEFA ogłosi 27 czerwca.

Na aktualności dotyczące koronawirusa w świecie piłki zapraszamy w każdą niedzielę po godz. 17:00 w magazynie „Radio Gdańsk Z boisk i stadionów”.

Anita Kobylińska