Sport
(Fot. Michał Chwieduk/400mm.pl)

czwartek,

14 maja 2020

18:26

Bez maseczek i przyłbic, z elektrycznym gwizdkiem i VAR-em. Maciej Wierzbowski o pracy sędziów piłkarskich w dobie pandemii

Z elektrycznymi gwizdkami, bez maseczek i z VAR-em o podwyższonych standardach bezpieczeństwa. Tak wyglądać może praca sędziów piłkarskich w czasie pandemii koronawirusa. Możliwość zakładania przyłbic wykluczył prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Do końca tygodnia sędziowie odbywają kwarantanny. W poniedziałek i wtorek przejdą badania na obecność COVID-19.

O pracy sędziów w dobie pandemii Włodzimierz Machnikowski rozmawiał z członkiem Kolegium Sędziów PZPN, byłym arbitrem międzynarodowym Maciejem Wierzbowskim:

 
TERMINARZ

Piłkarska PKO Ekstraklasa ruszy w ostatni weekend maja. Znamy też terminy meczów pucharowych. Jeśli do finału awansują dwa kluby ekstraklasy, decydujący mecz odbędzie się 24 lipca. Jeśli udział w finale znajdą się kluby z pierwszej ligi, spotkanie finałowe zostanie rozegrane 22 lipca. Przypomnijmy, że w półfinale jest już, broniąca trofeum, Lechia Gdańsk.

NIEMCY ZMIENIAJĄ PRZEPISY

Możliwość dokonywania pięciu zmian, w razie konieczności rozgrywanie meczów na neutralnych stadionach, kontynuowanie sezonu po 30 czerwca - to aneks wprowadzony do rozgrywek Bundesligi przez Niemiecką Ligę Piłkarską.

Niemcy wznowią sezon w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych w najbliższy weekend. Dotychczas rozegrano 25 kolejek. W tabeli prowadzi, broniący tytułu, Bayern Monachium. Zespół Roberta Lewandowskiego ma 55 punktów i wyprzedza o cztery Borussię Dortmund Łukasza Piszczka.

BEZ PLUCIA I CAŁOWANIA W AMERYCE POŁUDNIOWEJ

Zakaż plucia i całowania piłki - takie zasady będą obowiązywać w Copa Libertadores i Copa Sudamericana w związku z pandemią koronawirusa. Południowoamerykańska Konfederacja Piłkarska, czyli CONMEBOL, wprowadziła także zasadę, że zawodnicy nie mogą wydmuchiwać nosa ani wymieniać się koszulkami po spotkaniu. Muszą też korzystać z przypisanych do nich butelek z wodą. Podczas pomeczowych wywiadów i siedząc na ławce rezerwowych muszą zaś mieć założone maseczki ochronne.

Copa Libertadores to odpowiednik Ligi Mistrzów, Sunamericana - to odpowiednik Ligi Europy na naszym kontynencie.

 

Włodzimierz Machnikowski