Sport
Piotr Kula na Finnie (fot. Piotr Kula)

sobota,

21 marca 2020

18:41

Nominacje olimpijskie dla Zofii Klepackiej i Piotra Myszki. Tylko czy igrzyska się odbędą? Żeglarski raport Piotra Kuli

Zofia Klepacka z Legii Warszawa i Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk będą reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio w windsurfingowej klasie RS:X. Nominację dla tej dwójki zatwierdził oficjalnie zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego po rekomendacji Zespołu Decyzyjnego PZŻ.

Piotr Myszka i Zofia Klepacka wygrali krajowe eliminacje, na które składały się wyniki uzyskane w trzech imprezach rangi mistrzowskiej: mistrzostwach Europy na Majorce, mistrzostwach świata na jeziorze Garda w Torbole i mistrzostwach świata w Sorrento.

Klepacka uzbierała w wewnętrznych kwalifikacjach 36 punktów – 9 za siódme miejsce podczas czempionatu Starego Kontynentu, 13 za ósmą lokatę w MŚ na włoskim jeziorze Garda i 14 za siódme miejsce w zakończonych niedawno MŚ w australijskim Sorrento. Myszka na Majorce był siódmy, za co otrzymał 9 punktów, do tego dołożył 16 punktów za piątą pozycję w mistrzostwach świata w Torbole i 8 oczek za 13. miejsce w Sorrento.

- Bardzo jestem zadowolony z tej decyzji. Nie ukrywam, że dla mnie jako sportowca, to bardzo ważna wiadomość. Igrzyska w Tokio będą bardzo specyficzne, szczególnie jeśli chodzi o warunki klimatyczne i specyfikę akwenu. Do igrzysk mamy cztery miesiące i świadomość, że na te igrzyska się pojedzie, bardzo pomaga w przygotowaniach. Można się skupić tylko i wyłącznie na tym najważniejszym celu. Oczywiście, nasze przygotowania torpedowane są aktualnie przez sytuację związaną z koronawirusem, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby w tej nienormalnej sytuacji znaleźć optymalne rozwiązania. Aktualnie jestem w Polsce, robię trening ogólnorozwojowy, aczkolwiek pierwsze, bezpieczne dla organizmu zejścia na wodę już zaliczyłem. Oficjalna nominacja na igrzyska już jest, zatem zakasuję rękawy i do roboty – mówi Piotr Myszka.

ODWOŁANE REGATY

Ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy żeglarskich regat Kieler Woche zdecydowali w czwartek o ich przełożeniu o dwa i pół miesiąca. 126. edycja najstarszej i największej imprezy żeglarskiej miała się odbyć w dniach 20-28 czerwca. Nowy termin to 4-13 września.

Wcześniej odwołano kilka znaczących imprez.

Dwie miały odbyć się na Majorce – mistrzostwa świata w klasie 470 oraz Puchar Europy o Trofeum Księżniczki Zofii (27 marca – 4 kwietnia), który zazwyczaj inaugurował regatowy sezon na Starym Kontynencie. Ponadto w innym terminie odbędzie się Puchar Świata w Genui (13-19 kwietnia) oraz mistrzostwa Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 na włoskim jeziorze Garda (11-17 maja).

KULA NIE TRACI NADZIEI

Piotr Kula jest wielokrotnym mistrzem Polski w klasie Finn - tej samej w której złoto w Atlancie i brąz w Atenach wywalczył Mateusz Kusznierewicz. Kula był już na igrzyskach w Londynie w 2012. Ma nadzieję, że z połowie maja będzie miała szanse w MŚ powalczyć na Majorce medal i olimpijską przepustkę do Tokio.

Posłuchaj rozmowy z polskim żeglarzem:Włodzimierz Machnikowski/mrud