Sport
Michał Olejniczak nie zagrał jeszcze w Superlidze, a jest już w reprezentacji Fot. Sebastian Maciejko/400mm.pl

czwartek,

09 stycznia 2020

17:00

Najpierw Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej, potem matura. Michał Olejniczak zaczyna najważniejszy turniej w karierze

Uczeń gdańskiej SMS, absolwenci gdańskiego ośrodka oraz gdyńskiej "Trójki", były kapitan Wybrzeża i syn prezesa Pomorskiego Związku Piłki Ręcznej. Reprezentacja Polski w piłce ręcznej zaczyna w Szwecji rywalizację w ME. W drużynie narodowej wiele jest pomorskich tropów.
Michał Olejniczak od niespełna trzech lat uczy się i trenuje w Gdańsku. Ma dopiero 18 lat, a już jest jednym z liderów pierwszoligowej drużyny SMS-u.  Do Gdańska przybył z UKS-u Miś Gorzów. Po kilkunastu miesiącach otrzymał pierwsze powołanie do reprezentacji Polski na towarzyski turniej. Od 10 stycznia będzie już nie asystentem starszych kolegów, ale jednym z tych, którzy mają przywrócić blask i chwałę polskiemu szczypiorniakowi. Michał przejdzie do historii jako zawodnik, który został reprezentantem Polski zanim zdołał zadebiutować w ekstralidze.

GDAŃSKI DIAMENT

Klubowy trener Olejniczaka w SMS-ie Dariusz Tomaszewski twierdzi, że to jeden z większych talentów w dziejach gdańskiej szkoły. Warto zatem przypomnieć, że absolwentami ośrodka z ulicy Kołobrzeskiej są podstawowi dziś gracze drużyny narodowej - Moryto, Daszek, bracia Gębalowie i bramkarz Morawski. Z powodu kontuzji do Szwecji nie pojechali urodzony w Tczewie Michał Daszek oraz gdynianin Tomasz Gębala.

Terminarz Polaków podczas ME:

10.01 godz 18.15 Polska - Słowenia
12.01 godz. 16.00 Polska - Szwajcaria
14.01 godz. 18.15 Polska - Szwecja

POMORSKIE WĄTKI

W reprezentacji Michał Olejniczak spotka starszego kolegę z SMS-u - Macieja Majdzińskiego. Wychowanek MMTS-u Kwidzyn, syn prezesa Pomorskiego Związku Piłki Ręcznej - Roberta zaczął już zagraniczny rozdział swojej kariery. 23-latek w 2015 podpisał dwuletni kontrakt z HSV Hamburg. Po kilkunastu miesiącach słynny klub upadł, ale 19-latek z Polski zdołał zadebiutować w Bundeslidze. Od lutego 2016 Maciek jest zawodnikiem Bergischer HC.

Dodajmy, że szansę gry w turnieju, który zaczyna się w trzech krajach - Szwecji, Norwegii i Austrii, będą mieli także inni zawodnicy związani w przeszłości z Pomorzem: były kapitan Wybrzeża - Adrian Kondratiuk, zawodnik AZS AWFiS Gdańsk, absolwent gdyńskiej Trójki, urodzony w Goręczynie k/Kartuz - Piotr Chrapkowski. Trenerem polskiej reprezentacji jest były szkoleniowiec MMTS Kwidzyn - Patryk Rombel. Polacy mecze grupowe będą rozgrywać w Goeteborgu.

Skład reprezentacji na ME:

Bramkarze: Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Mateusz Kornecki (PGE VIVE Kielce).

Rozgrywający: Antoni Łangowski, Rafał Przybylski (wszyscy Azoty Puławy), Michał Olejniczak (SMS Gdańsk), Szymon Sićko, Adrian Kondratiuk (obaj NMC Górnik Zabrze), Maciej Pilitowski (Energa MKS Kalisz), Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg), Maciej Majdziński (Bergischer HC).

Skrzydłowi: Piotr Jarosiewicz (Azoty), Krystian Bondzior (Górnik), Przemysław Krajewski (Orlen Wisła), Arkadiusz Moryto (PGE VIVE Kielce).

Obrotowi: Dawid Dawydzik (Azoty), Kamil Syprzak (Paris Saint-Germain), Maciej Gębala (SC DHfK Lipsk).

Włodzimierz Machnikowski/tkob