Sport
Marie Gülich, jedna z bohaterek meczu na Węgrzech (fot. 400mm/Grzegorz Jędrzejewski)

czwartek,

28 listopada 2019

20:11

Marie Gülich bohaterką meczu w Sopronie. Arka wraca na europejskie salony, drugie z rzędu zwycięstwo w Eurolidze

Koszykarki Arki na Węgry pojechały z mocnym postanowieniem odniesienia drugiego z rzędu zwycięstwa w Eurolidze. Niepokonane w rozgrywkach krajowych gdynianki uznały, że frycowe zostało już spłacone.

Sopron to przed laty tradycyjny, wręcz zaprzyjaźniony rywal gdynianek. Jednak czwarta porażka w piątym meczu czyniłaby bardzo odległym miejsce w czołowej czwórce, premiowane awansem do ćwierćfinału Euroligi.

Pod koszami rządziła Marie Gülich. Niemka, wspierana przez swoją rodaczkę Sonję Greinacher, zdominowały wysokie Sopronu - Tinę Jovanovic i Aleksandrę Crvendakic.

Arka wygrała pierwszą kwartę 15:14. W drugiej udało się uciec na pięć punktów, ale gospodynie nie odpuszczały. W ostatnich akcjach z dystansu nie trafiły Marissa Kastanek i Barbora Balintova. W konsekwencji mieliśmy remis w kwarcie i po pierwszej połowie wciąż minimalnie korzystny wynik 33:32. 14 punktów na bardzo dobrej skuteczności zdobyła Maria Gülich. Źle weszła w mecz Barbora Balintova, która w pierwszych dwóch kwartach nie zdołała trafić ani razu.

GDYNIANKI SIĘ OBRONIŁY

Druga połowę lepiej otworzył Sopron, który wyszedł na prowadzenie. Znakomicie zaczęła grać Berdadette Hatar, która skończył mecz z double-double. Nie mniej imponujące statystyki miała w tym momencie nasza Niemka - Gülich, która trafiła 10 z 12 rzutów z gry. W Arce wciąż nie mogła wstrzelić się Balintova. Z dystansu na szczęście nie trafiały także gospodynie i dzięki temu wynik cały czas oscylował w okolicach remisu.

Po akcjach Slamovej i Kastanek pod koniec trzeciej kwarty gdynianki odzyskały inicjatywę. Dobra seria trwała w ostatniej kwarcie, w której gdynianki uciekły rywalkom na 8 punktów. Sopron nie odpuszczał i zbliżył się na jedno oczko. Brązowe medalistki mistrzostw Polski jednak wytrzymały, odnosząc drugie z rzędu zwycięstwo.

Sopron Basket - Arka Gdynia 59:61 (14:15, 18:18, 15:17, 12:11).

Punkty:
Sopron Basket:
Aleksandra Crvendakic 14, Bernadett Hatar 12, Zsofia Fegyverneky 8, Briann Jolie January 7, Tina Jovanovic 7, Virag Weninger 6, Debora Dubei 5, Aliz Varga 0.

Arka Gdynia:
Marie Gulich 22, Rebecca Allen 13, Marissa Kastanek 8, Amalia Rembiszewska 6, Angelika Slamova 5, Sonja Greinacher 4, Maryja Papowa 2, Barbora Balintova 1, Kamila Podgórna 0.


Włodzimierz Machnikowski