Sport
Wizyta przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego związana jest z otrzymaniem przez niego tytułu Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego (fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

środa,

06 listopada 2019

11:39

Niecodzienny gość w Gdańskiej Szkole Szermierki. Choć światowy, to skromny i uśmiechnięty

Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach odwiedził Gdańską Szkołę Szermierki przy ul. VII Dwór. Przyszedł skromny, uśmiechnięty i bez obstawy. Powitała go kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów, adeptów szermierki - dyscypliny którą przed laty uprawiał.

- Gdańsk to piękne miasto. Każdy kto myśli o Gdańsku, myśli o mieście wolności i Solidarności. To także miasto świetlanej przyszłości. Myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że czuję się tu jak w domu - powiedział szef MKOl Thomas Bach. I nie były to puste słowa. Dowodzi temu choćby czas, który poświęcił uczniom szkoły. Podczas kilkunastominutowego spotkania, sternik komitetu rozdawał dzieciom upominki olimpijskie, pytał o plany na przyszłość, żartował. Wyraźnie wpłynął też na oficjalny charakter uroczystości, czyniąc ją radosną i otwartą. Wśród gości pojawili się m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, oraz Ryszard Sobczak i Cezary Siess - polscy medaliści olimpijscy z Barcelony z 1992 roku, których dekorował na podium... Thomas Bach.
 
RADY DLA MŁODYCH ADEPTÓW
 
Malwina Kołodziejczyk floret trenuje od 9 lat. Jest absolwentką Gdańskiej Szkoły Szermierki i sportowcem z ambicjami. Mury szkoły opuszczała jako liderka klasyfikacji kadetek. W trakcie uroczystości miała okazję poznać Thomasa Bacha. - Nie sądziłam, że będę miała szansę porozmawiać z prezesem MKOl. Pan Bach podszedł do nas tak bardzo otwarcie, łamiąc bariery. Powiedział, że ma nadzieję spotkać się ze mną podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - wspomina florecistka.

szkolafloretu(Fot. Radio Gdańsk/Paweł Kątnik)

HONORIS CAUSA

Wizyta przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego związana jest z otrzymaniem przez niego tytułu Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł przyznano za wkład w rozwój międzynarodowego ruchu olimpijskiego oraz działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie.

Thomas Bach to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Montrealu. W dorobku ma także drużynowe Mistrzostwo Świata w szermierce. Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest od 2013 roku.
 
Paweł Kątnik