Sport
Wiktoria Gołębiowska wraca do Polski ze złotem Mistrzostw Świata do lat 21 fot. mat. prasowe PZŻ

wtorek,

05 listopada 2019

08:19

Odpoczywała od żeglarstwa, teraz wróciła w wielkim stylu! Wiktoria Gołębiowska mistrzynią świata do lat 21

To był bardzo udany tydzień dla polskiego żeglarstwa. Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) mistrzynią świata do lat 21 w olimpijskiej klasie Laser Radial! Z kolei Anna Igielska (Gdański Klub Żeglarski) wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata juniorek (do lat 15) w windsurfingowej klasie Techno 293.

W chorwackim Splicie rozegrano młodzieżowe mistrzostwa świata klasy Laser Standard i Laser Radial. Wśród 220 zawodników i zawodniczek była ośmioosobowa reprezentacja Polski. Od początku regat rywalizację paraliżował, a w zasadzie uniemożliwiał wiatr, którego po prostu nie było. Udało się rozegrać zaledwie 5 wyścigów. Wiktoria Gołębiowska pływała najrówniej z całej stawki, każdy wyścig kończąc w czołowej siódemce, przy czym jeden wyścig wygrała, a w jednym była trzecia. Rywalki popełniały błędy i w efekcie żeglarka z Iławy z dużą przewagą wywalczyła złoty medal mistrzostw świata U-21 w klasie Laser Radial, wyprzedzając dwie Rosjanki, Valerię Lomatchenko i Marię Kislukhinę. Na 12 miejscu sklasyfikowana została Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa), a na 43 Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa). Wśród mężczyzn startujących w klasie Laser Standard najlepszym Polakiem okazał się Piotr Malinowski (MOS SSW Iława), który zajął 37 miejsce.

PRZERWA POMOGŁA

- Jestem niesamowicie szczęśliwa, emocje cały czas we mnie buzują. Byłam do regat bardzo dobrze przygotowana, spędziłam w Splicie miesiąc, gdzie solidnie trenowałam. . Przed mistrzostwami mówiłam, że jadę po medal, ale wielu sportowców składało już takie deklaracje, a wracali bez medalu - mówiła Wiktoria Gołębiowska. - W zeszłym roku miałam wszystkiego dosyć, to był najgorszy sezon w mojej karierze. Musiałam sobie zrobić trzy miesiące odpoczynku od żeglarstwa by pewne sprawy przemyśleć, inaczej sobie poukładać. W styczniu wróciłam do pływania, zmieniłam też trenera. Za moje przygotowania odpowiada Marek Nostic-Jackowski. Pod jego okiem zanotowałam najlepszy rok w karierze, zdobywając mistrzostwo Polski seniorek, szóste miejsce na mistrzostwach Europy do lat 21 i teraz mistrzostwo świata do lat 21 – dzieli się wrażeniami Wiktoria Gołębiowska.

TECHNO Z BRĄZEM

Przenosimy się do hiszpańskiego El Puerto de Santa Maria, gdzie rozegrano młodzieżowe mistrzostwa świata w windsurfingowej klasie Techno 293. Wzięło w nich udział aż 32 reprezentantów Polski. Rywalizowano w kategoriach wiekowych do lat 15 i 17. Świetnie spisała się Anna Igielska (Gdański Klub Żeglarski), która w kat. U-15 wywalczyła brązowy medal. Pierwsze dwa wyścigi ukończone w drugiej dziesiątce nie zwiastowały sukcesu, ale wygrana w kolejnym i następne trzy ukończone na miejscach trzecich wlały w serca kibiców nadzieję na medal.  - Na szczęście presja mnie nie zjadła, chociaż z każdym kolejnym wyścigiem był coraz większy stres. Shir Kravetc z Izraela zaczęła odrabiać straty i kwestia medalu rozstrzygnęła się w ostatnim wyścigu. Na metę wpłynęłam tuż za nią, ale to wystarczyło by z dwoma punktami przewagi stanąć na najniższym stopniu podium. Jestem bardzo zadowolona z tych regat, ale tak od razu nie wierzyłam, że wywalczyłam ten medal – mówi Anna Igielska.

W kategorii wiekowej do lat 15 świetnie popłynęła też Linda Falkiewicz (Sopocki Klub Żeglarski), która została sklasyfikowana na siódmym miejscu. W kategorii U-17 Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski) wywalczyła szóste miejsce, a 13 była Nadia Kulik (Baza Mrągowo). Wśród chłopców, najlepszym Polakiem w kat. U-15 okazał się Olaf Grodzicki (Sopocki Klub Żeglarski) – 15 miejsce, natomiast na miejscu 20 uplasował się Krzysztof Żarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) w kat. U-17.

 

mat.  prasowe PZŻ/pkat