Sport
Pierwsze regaty przy Twierdzy Wisłoujście - Gdańsk Sailing Week - odbyły się w ubiegły weekend w Gdańsku (Fot. Materiały prasowe)

wtorek,

01 października 2019

11:41

Wcześniej był tam komisariat policji, teraz powstaje przystań jachtowa. Przy Twierdzy Wisłoujście odbyły się pierwsze regaty

Pierwsze regaty przy Twierdzy Wisłoujście - Gdańsk Sailing Week - odbyły się w ubiegły weekend w Gdańsku. Najlepsi żeglarze walczyli w Mistrzostwach Polski w klasie Micro. Zwyciężył gdański team 77 racing, w którego składzie znaleźli się: Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała.

Za dwa lata w twierdzy odbędą się mistrzostwa świata w tej klasie.

Mistrzostwa Polski zorganizował 77 Racing Club w Gdańsku. Marina znajduje w się południowej części Twierdzy Wisłoujście, gdzie jeszcze rok temu znajdował się wodny komisariat policji. Teraz powstaje tu przystań jachtowa. Pomysłodawcą i organizatorem regat jest Piotr Tarnacki, dziewięciokrotny mistrz świata w klasie Micro. - Moim marzeniem było stworzenie regat w Gdańsku i udało się to nam zrealizować - mówi Tarnacki. - Warunki do żeglowania w tym miejscu są wręcz idealne, czego potwierdzenie mam od uczestników mistrzostw. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale na dziś mogę na pewno powiedzieć, że jestem dumny z Gdańsk Sailing Week - podkreśla zwycięzca tej edycji.

DZIEWIĘĆ WYŚCIGÓW W 3 DNI

Regaty trwały przez 3 dni, w tym czasie odbyło się dziewięć wyścigów. Mistrzem Polski został Piotr Tarnacki z Grzegorzem Banaszczykiem i Bartoszem Makałą. Drugie miejsce zajął Marcin Celmerowski z Oskarem Ślezioną i Wojtkiem Moczkowskim, trzecie Maciej Twarowski z Agatą Czermińską i Mirosławem Zającem. W dywizji racer pierwsze miejsce zajął Piotr Kowalewski z Rafałem Trzcińskim i Jerzym Gałęzą, drugie Maciej Grodzki z Jarkiem Krawczakiem i Marcinem Peczką, trzecie Jacek Kuczyński z Alicją Kuczyńską i Kamilem Baranowskim. W dywizji cruiser Pierwsze miejsce zajął Piotr Mańczak z FiladelfiąBachorz i Łukaszem Gałęzą drugie Jacek Zyskowski z Łukaszem Zyskowskim i Wojciechem Zarodem.

 GOTOWE W CIĄGU DWÓCH LAT

77 Racing Club dzierżawi od miasta Gdańsk teren przy Twierdzy Wisłoujście. Klub prowadzi m.in. akademię żeglarską dla pasjonatów regat oraz program szkoleniowy dla firm łączący żeglarstwo i biznes. Rozpoczął także rewitalizację całego terenu. Naprawiono drewniane nabrzeże, odremontowany zostanie zabytkowy Dom Plebana, w którym mieścił się komisariat. Przeprowadzona zostanie modernizacja 450-metrowej hali. Powstanie nowa hala z zapleczem socjalnym, łazienką, prysznicami, kuchnią. Budynki zabytkowe zostaną połączone z nowoczesnymi. Cały teren zostanie ogrodzony. Docelowo w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście ma powstać 35 stałych miejsc postojowych dla tzw.rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych. Całość powinna być gotowa w ciągu dwóch lat.

Gdańskowi przyznano organizację w Twierdzy Wisłoujście Mistrzostw Świata w klasie Micro w 2021 roku.

Z Piotrem Tarnackim i Marcinem Celmerowskim rozmawiał Włodzimierz Machnikowski. oprac. pOr


Zobacz Galerię