Słupsk
Poza Wojciechem L. zatrzymano również dwóch obywateli z Belgii. Grozi im do 15 lat więzienia (Fot. Morski Oddział Straży Granicznej)

piątek,

20 września 2019

13:00

Mieli zmuszać obywatelki Ugandy do pracy w firmie pod Słupskiem. Kolejna osoba z zarzutami

Trzecia osoba została zatrzymana w sprawie przymuszania do pracy obywatelek Ugandy w jednej z firm w powiecie słupskim. To 45-letni Wojciech L., mieszkaniec województwa mazowieckiego. Śledczy przedstawili mężczyźnie - podobnie jak dwojgu pozostałym podejrzanym - zarzut handlu ludźmi.

 

Przedstawiony 45-letniemu mężczyźnie zarzut przestępstwa wiąże się z podstępnym zwerbowaniem 9 kobiet do wykonywania przymusowej pracy w jednej ze słupskich firm. Wszystkie to obywatelki Ugandy.

PRZYMUSZALI DO PRACY?

- Z ustaleń śledztwa wynika, że warunki, w jakich kobiety wykonywały pracę, nie odpowiadały wcześniejszym zapewnieniom. Ponadto stosując wobec nich przemoc wykorzystywano powstały stosunek zależności wynikający z groźby niespłacenia zaciągniętych zobowiązań finansowych - mówi Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Wojciech L. nie przyznał się do winy. - W złożonych wyjaśnieniach umniejszał oraz zaprzeczał swojemu udziałowi w przestępczym procederze - dodaje Paweł Wnuk. 

Film z zatrzymania Wojciecha L. można zobaczyć poniżej. 


(Film/Morski Oddział Straży Granicznej)


3 OSOBY Z ZARZUTAMI

W sprawie handlu ludźmi zatrzymano jeszcze dwoje obywateli Belgi - Mohameda B. i Martę K., którzy na co dzień zamieszkują jedną z miejscowości pod Słupskiem. Oboje są tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Natomiast wobec Wojciecha L. sąd zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Śledztwo ws. handlu ludźmi w jednej ze słupskich firm prowadzi placówka Straży Granicznej w Ustce pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

 Paweł Drożdż/mmt