Słupsk
Według zapowiedzi na terenie uczelni powstanie supernowoczesne miejsce, w którym na najnowocześniejszych urządzeniach będą kształcić się pielęgniarki, pielęgniarze, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci (Fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

piątek,

13 września 2019

13:25

Najnowocześniejsze w Polsce centrum symulacji medycznej powstanie w Słupsku. "Są już na to pieniądze"

Kształcić się tam będą pielęgniarki, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci. Otwarcie centrum przy Akademii Pomorskiej zapowiedział podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Centrum jeszcze nie istnieje, ale są już na to pieniądze. Dzięki najnowocześniejszym fantomom będzie można zajrzeć do wnętrza człowieka. To centrum będzie bardzo ważne dla tego regionu - mówił prezes PiS.

POWSTANIE W TYM ROKU 

Centrum powstaje i jeszcze w tym roku zostanie otwarte. - Akademia Pomorska pozyskała ponad 2,5 ml zł na stworzenie monoprofilowego centrum symulacji medycznych - tłumaczy dyrektor biura rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku, Marzena Łukasik. - To będzie centrum na bardzo wysokim poziomie dokładności i pozwoli naszym pielęgniarkom na uzyskiwanie certyfikatów i pracę w takiej przestrzeni, która jest wysokim standardem światowym - mówi.

- Powstanie zupełnie nowa przestrzeń przy ul. Kozietulskiego. W momencie, gdy ktoś tam wejdzie, będzie mieć wrażenie funkcjonowania w przestrzeni szpitalno-laboratoryjnej, w bardzo nowoczesnej technologii i wśród bardzo nowoczesnej aparatury. Te pracownie odwzorowują rzeczywiste sytuacje kliniczne czy zabiegowe w warunkach symulowanych. Będą wyposażone w najnowocześniejsze na rynku fantomy, które symulują czynności życiowe człowieka, choroby, komunikują się z personelem i reagują na daną diagnozę - dodaje Marzena Łukasik.

 

manekin(Fot. Materiały Prasowe)


"NIEJEDNA UCZELNIA ZAZDROŚCI NAM TEJ BAZY" 

W ramach ćwiczeń zakupiona została także w pełni wyposażona karetka, w której ćwiczą ratownicy medyczni. Dzięki takiemu szkoleniu przyszły personel medyczny będzie przygotowany do pełnienia praktyk w prawdziwym szpitalu i z prawdziwymi pacjentami.

- Niejedna uczelnia medyczna w kraju daje nam sygnały, że zazdrości nam tej bazy - podsumowuje dyrektor biura rektora Akademii Pomorskiej.

Otwarcie centrum zaplanowano już w październiku tego roku.

 

Marcin Kamiński/mim