Słupsk
Bytowski Drutex jest największym w Polsce producentem okien i bram garażowych (Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

środa,

11 września 2019

15:35

Ciąg dalszy walki o władzę w Drutexie. Żona prezesa żąda części udziałów w spółce oraz majątku

Spór trwa od marca. Wtedy prezes Leszek Gierszewski usunął ze stanowisk kierowniczych członków rodziny, zarzucając im próbę wrogiego przyjęcia spółki. Wynajął też firmę detektywistyczną i nie wpuścił części współpracowników do siedziby.
Prawnicy Grażyny Gierszewskiej opublikowali teraz decyzje sądów w Bydgoszczy oraz Słupsku. Pierwsza dotyczy zabezpieczenia majątku Drutexu, który po sporze z rodziną, został przez prezesa Leszka Gierszewskiego przekształcony z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zdaniem sądu do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia legalności tej operacji, która miała się odbyć bez zgody żony prezesa, akcje i nieruchomości spółki nie mogą być zbywane pod rygorem nałożenia kary w wysokości do miliona złotych.


ZASKARŻONE POSTANOWIENIE I DONIESIENIE W PROKURATURZE

Z kolei Sąd Rejonowy w Słupsku 6 września 2019 ustanowił rozdzielność majątkową pomiędzy prezesem Drutexu, a jego żoną z datą od 8 marca 2019. Decyzje obu sądów są nieprawomocne i nie kończą sporu. - Zaskarżyliśmy również postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku z 5 marca oraz uchwały zgromadzenia wspólników i uchwały rady nadzorczej dotyczące zmian personalnych w spółce - poinformował mecenas Piotr Bordakiewicz, jeden z prawników reprezentujących Grażynę Gierszewską.

Po usunięciu z władz spółki członków rodziny, prezes Drutexu Leszek Gierszewski złożył w prokuraturze doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa próby wrogiego przejęcia spółki. Sprawę bada prokuratura w Toruniu.

Sądu Okręgowy w Gdańsku wydał w marcu tego roku postanowienie potwierdzające, że Leszek Gierszewski jest jedyną osobą uprawnioną do wykonywania prawa głosu z tytułu posiadania ponad trzech czwartych akcji spółki Drutex SA. Decyzja sądu jest teraz kwestionowana.

Obecne władze Drutexu na razie nie skomentowały prawnych działań strony przeciwnej.

PRZYCHODY NA POZIOMIE MILIARDA ZŁOTYCH

Bytowski Drutex jest największym w Polsce producentem okien i bram garażowych. Zatrudnia ponad 3300 osób. Przychody w tym roku mają osiągnąć około miliarda złotych. Zysk brutto za pierwsze półrocze 2019 roku to 65 mln złotych.

Drutex planuje budowę w Bytowie nowej hali produkcyjnej o powierzchni 14 tys metrów, nowoczesnego biurowca oraz zautomatyzowanego działu wtryskarek.

 

Przemysław Woś/mim