Słupsk
W projekcie wzięło udział 11 osób ze Słupska, 11 z Archangielska i niezliczona liczba wolontariuszy (fot. Cezary Suwała)

niedziela,

08 września 2019

12:45

Uczniowie ze Słupska i Archangielska wspólnie stworzyli mural. "To są niezapomniane momenty"

Street art to w ostatnich latach jeden z najpopularniejszych kierunków w sztuce współczesnej. W miejscach przestrzeni publicznej, powstają prawdziwe arcydzieła. Murale w Słupsku zaczęły powstawać w 2016 roku. Do dnia dzisiejszego stworzono ich już 24. W akcje malowania włączały się instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły, a także artyści niezależni oraz mieszkańcy.

Choć na co dzień przechodzimy obok nich obojętnie, nie da się ukryć, że miasto stało się dzięki nim bardziej kolorowe. Ostatni mural powstał przy udziale uczniów z Liceum Plastycznego ze Słupska oraz uczniów z Archangielska, którzy odwiedzili Słupsk w ramach wymiany polsko-rosyjskiej.

Ten piękny obraz ścienny powstał dzięki projektowi "Muralowa Integracja", napisanemu przez Stowarzyszenie "Obszar Wrażliwości Artystycznej". Opiekunem tych działań jest Katarzyna Tomasiak, artystka, pedagog szkolny i instruktor ze Słupskiego Ośrodka Kultury. Jak sama mówi, "ta możliwość działania w tak ciekawej grupie ludzi pełnych pasji, zapału i miłości do sztuki, jest niesamowita".

DYNAMICZNA PRACA

W projekcie wzięło udział 11 osób ze Słupska, 11 z Archangielska i niezliczona liczba wolontariuszy, którzy wspierali młodzież i których przyciągnął gwar oraz atmosfera panująca na ulicy.

- Słupski street art ma się bardzo dobrze. Jest moc, pogoda nam dopisała. Nawet jak trochę padało, to nie martwiliśmy się, bo byliśmy schowani w bramie. Szalone tempo, ale my to lubimy. Uczy nas to dynamicznej pracy i koordynacji działań, bez roztkliwiania nad tym, czy kreska w lewo czy w prawo - dodaje Katarzyna Tomasiak.

"UCZYMY SIĘ WIELU RZECZY O SOBIE"

- Czasu było mało, a my bardzo żałujemy, że grupa młodzieży z Archangielska opuści nas już za chwile. To są zawsze niezapomniane momenty. Malujemy, gadamy, szalejemy, ale też uczymy się wielu rzeczy o sobie. Ważne jest to, że możemy zobaczyć, jak oni pracują jako szkoła artystyczna i poznać ich styl, nowe techniki - dodają słupscy uczniowie.

Młodzież podkreślała również, jak ważne dla nich podczas wymian międzyszkolnych jest poznanie swoich rówieśników, a przede wszystkim różnic kulturowych.

Więcej o wszystkich słupskich muralach, genezie ich powstania oraz twórcach można poczytać >>>TUTAJ.

 

Joanna Merecka-Łotysz/mk