Słupsk
Funkcjonariusze na miejscu zdarzenia znaleźli 2876 kilogramów liści tytoniu i 276 kg gotowej krajanki (Fot. MOSG)

poniedziałek,

12 sierpnia 2019

18:31

W pomieszczeniu gospodarczym znaleźli prawie 3 tony liści tytoniu i blisko 300 kg gotowej krajanki. Cztery osoby zatrzymane

Od pięciu do dziesięciu lat więzienia grozi czterem osobom handlującym nielegalnym tytoniem. Na terenie gminy Darłowo Funkcjonariusze Straży Granicznej w Ustce i Centralnego Biura Śledczego Policji ze Słupska zabezpieczyli 2876 kilogramów liści tytoniu i 276 kg gotowej krajanki. Łączna wartość nielegalnego towaru została oszacowana na ponad 1,5 mln zł. Straty Skarbu Państwa to na prawie 1,6 mln zł.

 

Zatrzymani przez funkcjonariuszy mężczyźni to mieszkańcy województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego w wieku od 20 do 54 lat. Nielegalna krajalnia funkcjonowała w pomieszczeniach gospodarczych na terenie gminy Darłowo. Trzech mężczyzn wpadło w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku podczas cięcia liści. Czwartego zatrzymano, gdy ten dojechał do krajalni. Dodatkowo śledczy zabezpieczyli na miejscu zdarzenia dwie maszyny do cięcia tytoniu, wagę elektroniczną, agregat, nagrzewnicę oraz pojemniki z odczynnikami chemicznymi.

USŁYSZELI ZARZUTY

- Trze zatrzymanym postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw karno-skarbowych - wyjaśnia rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak - Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Czwarty z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania tą grupą. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia - dodaje.

TYMCZASOWY ARESZT

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Koszalinie zastosował wobec wszystkich zatrzymanych areszt tymczasowy na trzy miesiące. Śledztwo, pod nadzorem prokuratury, prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Ustce. 

Marcin Kamiński/mkul