Słupsk
W zamian mieszkańcy dostali autobusy, które mogą dowieźć ich do... aquaparku (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński)

piątek,

09 sierpnia 2019

15:35

Mieszkańcy stracili cztery linie autobusowe. "Jesteśmy wykluczeni, nie mamy jak dojechać do lekarza"

Mieszkańcy osiedla Batorego w Słupsku stracili cztery linie autobusowe i bezpośrednie połączenie do szpitala czy przychodni. W zamian dostali autobusy, które mogą dowieźć ich do... aquaparku. - To karygodne, czujemy się jak w getcie, które zorganizował nam ratusz - mówi pani Stanisława, organizatorka protestu.

- Jesteśmy wykluczeni, nie mamy jak dojechać w strategiczne dla mieszkańców osiedla miejsca, czyli do szpitala, siedziby NFZ, przychodni i poradni oraz na cmentarz. Musimy się przesiadać po dwa lub trzy razy. Na jednym 30-minutowym bilecie nie jesteśmy w stanie zdążyć - dodaje pani Stanisława.

MIESZKAŃCY STWORZYLI PETYCJĘ

Zdenerwowani słupszczanie zwrócili się z petycją w tej sprawie do prezydent Słupska. Zebrali ponad 400 podpisów w ciągu zaledwie dwóch godzin. Podpisywała się zarówno młodzież szkolna, jak i osoby starsze.

- Jak mamy dojechać do lekarza z dzieckiem, które ma dwa miesiące i jest w wózku? Przesiadki są dużym utrudnieniem, to nie Warszawa, żeby robić taką rewolucję, z której nikt nie korzysta - dodaje kolejna mieszkanka osiedla Batorego.

PUSTE AUTOBUSY

Przypomnijmy, od 1 sierpnia uruchomione zostały trzy dodatkowe linie - 26, 27 i 28. Zmiany wprowadzono, aby lepiej skomunikować Park Wodny Trzy Fale z resztą miasta. Tymczasem, jak twierdzą mieszkańcy, autobusy mające wozić słupszczan do parku - jeżdżą puste.

- My nie chcemy takich połączeń, które nam się nie przydają, ważne jest codzienne życie, a nie rozrywka - mówią.

BĘDZIE ZMIANA?

Prezydent Słupska twierdzi, że jest szansa na zmianę, szczególnie po tym, jak komisja uznała skargę za zasadną.

- Wielość wniosków i stopień frustracji mieszkańców świadczy o tym, że został popełniony błąd w planowaniu przebiegu linii nr 9. Przystępujemy do nowelizacji tej linii w taki sposób, aby jej funkcjonalność została przywrócona. Może to potrwać, ale na pewno w dużym zakresie ich oczekiwania zostaną zrealizowane - dodaje prezydent.

Dawne połączenia m.in. linii nr 9 mają powrócić najpóźniej w połowie września.

 

Marcin Kamiński/pOr