Słupsk
Zobowiązania wzięła na siebie komunalna spółka powołana do prowadzenia inwestycji 3 Fale (Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

piątek,

12 lipca 2019

08:08

Powstawał 9 lat i kosztuje dwa razy więcej niż planowano. Słupski aquapark (w końcu) otwarty [ZDJĘCIA]

Jest dwa razy droższy niż zakładano i jedną trzecią większy niż planowano. W piątek otwarcie budowanego dziewięć lat - z przerwami - aquaparku 3 Fale w Słupsku. Zamiast 58, kosztował 113 mln złotych. Inwestycja powstawała z ogromnymi problemami.
W jej trakcie okazało się, że sfałszowano podpisy dziewięciu projektantów, w tym jednego nieżyjącego. Nikogo za to nie ukarano, bo prokuratura okazała się bezsilna. Śledztwo umorzono. Za niedopatrzenia przy procedurach związanych z pozwoleniem na budowę skazano prawomocnie trzy urzędniczki słupskiego ratusza na kary grzywny. Pozwolenie na budowę, projekty wykonawcze zmieniano kilka razy.

otwarcieaqua

Na otwarcie zaproszono 18-latków, którzy 12 lipca obchodzą urodziny (Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)


W KOŃCU JEST

Przez lata w Słupsku trwał spór czy aquapark jest potrzeby i w końcu udało się go zbudować, niestety bardzo drogo. Pomysłodawcą budowy parku wodnego był ówczesny prezydent Słupska Maciej Kobyliński. Zapewniał wtedy, że park wodny będzie "kołem zamachowym" lokalnej gospodarki. Pierwszego i drugiego wykonawcę wyrzucono z budowy, którą trzeba było poprawiać, między innymi rozbierać i budować dach, niemal od nowa.

Z drugim wykonawcą Miasto Słupsk zawarło ugodę i dopłaciło mu ponad 12 mln złotych. Wcześniej nieprawomocnie przegrało proces o odszkodowanie na kwotę około 24 mln złotych. W latach 2006 -2016 na budowę parku wodnego i jej przygotowanie wydano ponad 86 mln. Potem okazało się, że nie wiadomo dlaczego i z czyjego polecenia park wodny w Słupsku jest jedną trzecią większy i dwa razy droższy, niż planowano. Samorząd musiał też zwrócić pozyskane na ten cel środki unijne, bo nie był w stanie dotrzymać terminu realizacji inwestycji, który pierwotnie wyznaczono na 30 czerwca 2012. Budowa stanęła.

INWESTYCJA ZA 30 MILIONÓW

W nowej kadencji samorządu trwały sądowe spory z firmami, które nadzorowały i prowadziły inwestycję. W końcu władze miasta ogłosiły kolejny przetarg na dokończenie budowy. Nowy wykonawca zrealizował zamówienie za niespełna 30 mln złotych.

Zobowiązania wzięła na siebie komunalna spółka powołana do prowadzenia inwestycji 3 Fale. Ona ma też spłacać kredyt. Miasto Słupsk będzie wykupowało usługi w parku wodnym, co roku co najmniej za 3 mln złotych. Ma też na ten cel pozyskiwać środki zewnętrzne.
 
Przemysław Woś/mar

Zobacz Galerię