Słupsk
Całodobowe dyżury ratowników medycznych w Rowach potrwają do września (Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż)

wtorek,

09 lipca 2019

17:50

W Rowach ma być szybciej i bezpieczniej. Nie będą ściągać ratowników ze Słupska i Ustki

Po raz pierwszy przez całe wakacje w Rowach czuwają całodobowe zespoły ratowników medycznych. Dotychczas pomoc do miasta ściągano ze Słupska i Ustki. Teraz ma być szybciej i bezpieczniej.


Uruchomienie w Rowach podstacji Pogotowia Ratunkowego ze Słupska ma usprawnić i przyśpieszyć udzielanie pomocy w nagłych wypadkach. Jak powiedziała Marlena Bruhn ze słupskiego pogotowia, wzywanie karetek z odległych o ponad 20 kilometrów miejscowości, powodowało zbyt duże problemy z rotacją zespołów medycznych na terenie całego powiatu słupskiego.

SZYBCIEJ I SPRAWNIEJ

- Każdorazowe zadysponowanie zespołu z innej miejscowości pozostawia daną miejscowość bez obsady. Jeżeli został zadysponowany zespół z Ustki, to ta miejscowość, również nadmorska z dużą liczbą turystów, zostawała bez ratowników - podkreśla Marlena Bruhn. W Rowach w ostatnich latach wzrosła także liczba zdarzeń, do których wzywany był zespół ratowników medycznych. - Tylko z samej Ustki w ciągu dwóch ostatnich lat karetkę do Rowów wysyłaliśmy ponad tysiąc razy - dodaje.

ZESPÓŁ BEZ LEKARZA

W Rowach będzie wyłącznie zespół składający się z ratowników medycznych, bez lekarza. Oznacza to, że pacjenci nie mogą liczyć na udzielenie porad lekarskich i wypisanie recept. Na konsultacje lekarskie będą kierowani do najbliższego szpitala w Słupsku.

CAŁODOBOWE DYŻURY

- Rowy to miejscowość, do której dojazd nie jest najłatwiejszy. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze są to drogi jednopasmowe, po drugie dochodzi liczba wczasowiczów. Ruch na tych drogach jest tak zagęszczony w okresie letnim, że nawet jeżeli karetka jedzie na sygnale, to ominąć duży korek jest bardzo trudno, bo tam nie ma gdzie zjechać - mówi Andrzej Rut, ratownik medyczny ze Słupska.

Całodobowe dyżury ratowników medycznych w Rowach potrwają do września.

 

Paweł Drożdż/mkul