Słupsk
Zakupiony kombajn nie jest pierwszą nowoczesną maszyną do sprzątania plaż. Podobne są w Ustce i Władysławowie (Fot. Port Łeba)

niedziela,

07 lipca 2019

16:39

Specjalna maszyna ma sprzątać plażę w Łebie. Kosztowała prawie pół miliona złotych

Plaża w Łebie ma być czystsza. Zarząd Portu Jachtowego kupił nowoczesną maszynę do sprzątania piasku. Kosztowała ponad 400 tysięcy złotych. Specjalny kombajn pomoże w utrzymaniu porządku na 8-kilometrowym odcinku wybrzeża.

Na sicie maszyny zatrzymują się wszystkie papiery, kapsle i niedopałki papierosów.


CZYSTA PLAŻA

Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński mówi, że mimo dużej liczby śmietników, na plaży nadal znajduje się wiele śmieci zasypanych piaskiem. - Mamy dwa mechanizmy przyciągania turystów: Słowiński Park Narodowy i przepiękne plaże, o które musimy dbać. Musimy starać się zbierać to wszystko, co zostawiają turyści. Jest tego bardzo, bardzo dużo. Wielu rzeczy zazwyczaj nie widać gołym okiem, a przecież nikt nie chce leżeć na popielniczce - podkreśla.

KAPSLE I NIEDOPAŁKI PAPIEROSÓW

Turyści w Łebie mówią, że pod piaskiem najczęściej znajdują drobne rzeczy. - Najwięcej jest petów i kapsli po różnych napojach. Worki foliowe i puszki. Niestety widać, że wiele osób ma zawsze za daleko do śmietnika - mówi starsza kobieta.

- Są kosze na śmieci, które widać, że są sprzątane. Szkoda tylko, że nie wszystkim chce się podejść te kilka metrów - dodaje mieszkanka Łeby.

ŁEBA NIE JEST PIERWSZA

Nowoczesne maszyny do sprzątania plaży mają już m.in. samorządy Ustki i Władysławowa.

Paweł Drożdż/mkul