Słupsk
- Jest to nasz rodzinny majątek, który odziedziczyliśmy po rodzicach i chcemy go zachować dla następnych pokoleń - mówią właściciele kamienicy (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński)

wtorek,

11 czerwca 2019

14:38

Nie będzie rewitalizacji Bulwarów nad Słupią? Właściciele nie chcą wyburzenia kamienicy. "Nie dano nam czasu na zastanowienie"

Rewitalizacja Bulwarów nad Słupią zagrożona. Konkursowy projekt zagospodarowania brzegów rzeki zakłada wyburzenie kamienicy znajdującej się w centru miasta. Tymczasem jej właściciele rozmyślili się i "chcą pozostawienia rodzinnego majątku". Pismo w tej sprawie trafiło już do ratusza.

Mieszkańcy ul. Francesco Nullo, gdzie znajduje się sporny budynek, uważają, że projekt można zmienić tak, aby omijał ich dom. 

- W planach zagospodarowania są trzy koncepcje - pisze w piśmie Alina Piechocińska. - Pozostawienie tego tak, jak jest teraz, nie koliduje z budową ciągu pieszego nad rzeką. Zgodę wyraziliśmy dlatego, że nie dano nam czasu na zastanowienie. Mieliśmy na to kilka minut. Jest to nasz rodzinny majątek, który odziedziczyliśmy po rodzicach i chcemy go zachować dla następnych pokoleń - dodaje.

ZMIENILI ZDANIE PO CHWILI NAMYSŁU

- Ja do bloku nie pójdę - dodaje Władysław Nieckarz. - Jestem zbyt schorowany, aby wchodzić na któreś tam piętro.  Na spotkaniu z panią prezydent wszystko odbyło na szybko. Zdecydowaliśmy się na to, poza tym szwagier chciał się wyprowadzić. Ale po pewnym czasie zaczęliśmy się zastanawiać, że jak to ma być rozebrane i nic z nie zostanie z naszego domu, to zrezygnowaliśmy. Poza tym proszę spojrzeć, jakie to jest miejsce. W centrum miasta, a wygląda tak, jakbyśmy mieszkali poza nim - mówił właściciel kamienicy.

INWESTYCJA ZAGROŻONA?

Urzędnicy twierdzą, że w związku ze zmianą zdania przez mieszkańców, inwestycja jest zagrożona.

- Na pewno będziemy prowadzić z nimi dialog - mówił kierownik wydziału polityki przestrzennej Magdalena Niewiadoma. - Miastu zależy na tym, aby budynki zostały wyburzone i żeby na tym miejscu powstała bardziej otwarta przestrzeń. Ponadto odbudowany budynek nawiązywałby do tego, co było tam kiedyś - dodaje.

KOSZT POWYŻEJ 70 MILIONÓW

Całkowity koszt zintegrowanego projektu rewitalizacji wyniesie ponad 70 mln zł. W jego ramach powstaną m.in. spacerowe bulwary i kładki nad rzeką, ścieżki rowerowe, miejsca do wypoczynku i sportu. Zostaną też wyremontowane podwórka, ulice i wybudowane nowe budynki. W ramach projektu mają być zmodernizowane również drogi na Podgrodziu, a także zrekonstruowana średniowieczna baszta obronna, w której mają powstać Centrum Współpracy Międzypokoleniowej i Streetworkingu oraz Centrum Seniora oraz wiele innych inwestycji.

Marcin Kamiński/mkul