Słupsk
Opaski są częścią słupskiego systemu teleopieki (Fot. MOPR Słupsk)

piątek,

07 czerwca 2019

14:08

Elektroniczna opaska uratowała życie 80-latki. "Ta pani nie zdawała sobie sprawy, że coś dzieje się w jej mieszkaniu"

O wielkim szczęściu może mówić 80-letnia mieszkanka Słupska. Dzięki opasce miejskiego systemu teleopieki udało jej się uniknąć zaczadzenia. - System zadziałał, powiadomił nas, my zareagowaliśmy i pani ma się dobrze - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Klaudiusz Dyjas.

- Ta pani nie zdawała sobie sprawy, że coś niepokojącego dzieje się w jej mieszkaniu, więc jest to potwierdzenie, że system jest sprawny i działa - dodaje Dyjas.

INTERWENCJA STRAŻAKÓW

- Zaczęło wyć i po chwili zadzwonił do mnie telefon - mówi pani Teresa. - Uprzejma pani zapytała, czy ze mną jest wszystko w porządku i żebym natychmiast otworzyła okna w domu. Powiedziała też, że za chwilę przyjadą do mnie strażacy i faktycznie, po kilku minutach przyjechała ich cała ekipa - relacjonuje.

Strażacy natychmiast sprawdzili przewody kominowe i odkryli nieszczelność w instalacji, odprowadzającej spaliny z piecyka gazowego.

KOMINY ZOSTAŁY JUŻ UDROŻNIONE

- Faktycznie czułam jakiś taki dziwny zapach podczas prania, a że nie mam pralki i korzystam tylko z wody podgrzewanej przez piecyk, to ten działał na okrągło - dodaje 80-latka.

Na miejsce zdarzenia została wezwana także ekipa naprawcza spółdzielni mieszkaniowej, która udrożniła kominy, odprowadzające spaliny i poprawiła ich szczelność.

SYSTEM, KTÓRY POMAGA OSOBOM STARSZYM

System teleopieki Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku wprowadza od połowy listopada 2018 roku z racji projektu "Usługi społeczne - innowacyjne i kompleksowe wsparcie na rzecz mieszkańców obszaru rewitalizowanego Miasta Słupska" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Od tamtego czasu zainstalowano w domach osób potrzebujących wsparcia ponad 150 zestawów.

System instalowany w domu osoby starszej i niesamodzielnej składa się z tak zwanej opaski życia z przyciskiem SOS. Z jej pomocą senior może skontaktować się z centrum pomocy w razie sytuacji nagłej, np. zagrażającej życiu, lub zgłosić każdy inny problem. Przez opaskę można rozmawiać. Dodatkowo w systemie teleopieki w domach montowane są czujniki ruchu, czadu lub gazu oraz stacja HUB, integrująca pracę wszystkich urządzeń w domu.

MIASTO MA JESZCZE OPASKI DO ROZDANIA

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku ma do rozdania jeszcze 120 opasek, które ratują życie seniorom. Aby je otrzymać, wystarczy zgłosić się do MOPR przy ul. Słonecznej.


Marcin Kamiński/pb