Słupsk
W Ustce oodbędą się największe manewry (Fot. cpsp.wp.mil.pl)

czwartek,

06 czerwca 2019

12:58

Żołnierze, pojazdy wojskowe, wyrzutnie rakiet i profesjonalny sprzęt. Piąta edycja ćwiczenia Tobruq Legacy w Ustce

Prawie 5 tys. żołnierzy z 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz ponad 1200 pojazdów, wyrzutni, samochodów i innego sprzętu wojskowego. Na poligonie w Ustce rozpoczęły się największe manewry natowskich przeciwlotników Tobruq Legacy-19.

Żołnierze, wykorzystując różnego rodzaju systemy i uzbrojenie, muszą udowodnić, że są gotowi do wspólnego działania zgodnie z procedurami NATO.

- Sprawdzimy konfigurację systemów teleinformatycznych oraz łączności, przeprowadzimy rakietowe strzelania bojowe przy wsparciu powietrznego systemu wczesnego ostrzegania AWACS = powiedział podczas inauguracji ćwiczenia w Ustce gen. bryg. Stefan Mordacz. - To już piąta edycja ćwiczenia Tobruq Legacy. Jestem przekonany, że, podobnie jak poprzednie w Czechach, Rumunii, na Słowacji, Litwie i Węgrzech, polska edycja przyniesie ćwiczącym satysfakcję z dobrze wykonanego zadania - dodaje.

 

zolnierzeust2

(Fot. cpsp.wp.mil.pl)


GDZIE MANEWRY?

Manewry będą się odbywać na poziomie sztabowym w Dowództwie Komponentu Powietrznego w Warszawie, 22 Ośrodku Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy oraz w poznańskiej Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. Wspierać nas będzie Dowództwo Sił Powietrznych NATO, Centrum Operacji Powietrznych Unii Europejskiej o natowskie Centrum Wczesnego Wykrywania i Naprowadzania. Natomiast część taktyczna odbędzie się na czterech poligonach: w Wędrzynie, Orzyszu, Ustce i Nadarzycach.

NAJWAŻNIEJSZA CZĘŚĆ

Na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce rozegra się jednak najważniejsza część manewrów, czyli strzelanie bojowe. Wezmą w nich udział żołnierze 10 państw (Słowacji, Rumunii, Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Litwy, Francji, Czech, Stanów Zjednoczonych i Polski). W powietrze zostanie wystrzelonych ponad 160 rakiet. Nasze siły zbrojne reprezentować będą żołnierze 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz trzech pułków przeciwlotniczych. Manewry zakończą się 19 czerwca.

 

zolnierzeust1
(Fot. cpsp.wp.mil.pl)

 

Marcin Kamiński/pOr