Słupsk
Tak aktualnie wygląda słupska uczelnia (Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

piątek,

24 maja 2019

09:04

Akademia Pomorska w Słupsku kończy 50 lat. "Mamy wykładowców z najwyższej półki"

Uczelnia powstała jako studium nauczycielskie. Długo kojarzyła się z kształceniem pedagogów, ale od kilkunastu lat zmienia profil naukowy.

- Zaczynaliśmy z trzema wydziałami, dziś mamy 5 - mówi rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku profesor Zbigniew Osadowski. Oprócz kierunków humanistycznych mamy administrację, zarządzanie, informatykę, a od nowego roku akademickiego 5-letnie prawo. Sporo jest też kierunków medycznych. Uczelnie otworzyła się na studentów zza granicy. Dzięki środkom z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstanie 16 nowych pracowni, przebudowujemy była stołówkę wojskową na nowoczesną aulę, prowadzimy badania naukowe. Jesteśmy silnym ośrodkiem akademickim na Pomorzu - dodaje.

"PRZYJAZNA UCZELNIA"

3 lata temu AP przejęła Wyższą Hanzeatycką Szkołę Zarządzania, uczelnie sąsiadowały w dawnym kompleksie wojskowym z XIX wieku, który wyremontowano za kwotę około 16 mln złotych. To tu 10 lat temu Akademia Pomorska przeniosła swoją główną siedzibę z ulicy Arciszewskiego.

- To fajna uczelnia, taka pasująca do miasta. Nie za wielka, ale bardzo przyjazna. Studiuję fizjoterapię i naprawdę mamy wykładowców z najwyższej półki. Nie mogę narzekać. Może trochę kuleje życie studenckie, ale w ostatnich latach jest lepiej. Jest sporo studentów z Ukrainy i Kazachstanu, ale nie ma żadnych kłopotów. Normalnie funkcjonujemy w akademikach - mówi jeden ze studentów.

Przez lata słupska uczelnia miała silną reprezentację naukową w dziedzinie historii. To profesorowie: Andrzej Czarnik, Stanisław Łach, Zenon Romanow, Jerzy Hauziński, Józef Lindajer, Zygmunt Szultka i Wojciech Skóra.

KIERUNKI MEDYCZNE PRZYSZŁOŚCIĄ UCZELNI?

Coraz silniejszą pozycję mają też kierunki medyczne. Wiele wskazuje na to, że mogą być w najbliższych latach w większej mierze wiodącymi na uczelni. Kierunki pedagogiczne są mniej popularne.

50 LAT HISTORII

Słupska uczelnia funkcjonowała w latach 1957-1969 jako Studium Nauczycielskie. Od 1969 jako Wyższa Szkoła Nauczycielska, od 1974 jako Wyższa Szkoła Pedagogiczna. W roku 2000 Sejm zmienił nazwę na Pomorską Akademię Pedagogiczną, a w 2006 na Akademię Pomorską.

W ramach obchodów, na 50-lecie uczelni zaplanowano uroczystą galę w Teatrze i Filharmonii w Słupsku, spotkania absolwentów wydziałów oraz bal.

Obecnie słupska uczelnia ma około 4 tysiące studentów.

 

Przemysław Woś/mim