Słupsk
Ogłoszenie wyroku w Sądzie Okręgowym w Słupsku Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

środa,

15 maja 2019

11:49

Kary więzienia w zawieszeniu za rasistowski atak w autobusie. Oskarżeni ponadto zapłacą pokrzywdzonym

Sąd Okręgowy w Słupsku skazał dwóch mężczyzn za znieważenie na tle narodowościowym Hindusa i trzech Ukraińców oraz groźby pobicia obcokrajowców. Do zdarzenia doszło w autobusie w okolicach Bytowa. Oskarżonym wymierzono kary dziesięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Bartosz D. i Kamil Sz. w październiku ubiegłego roku w autobusie relacji Gdańsk-Miastko zaatakowali słownie, a później grozili pobiciem czterem mężczyznom - Hindusowi i trzem Ukraińcom.

Zareagowali pasażerowie, którzy wezwali policję. Kierowca odmówił kontynuowania kursu do czasu przyjazdu patrolu. Napastników zatrzymano w okolicach miejscowości Mądrzechowo koło Bytowa.

NIEUZASADNIONY, RASISTOWSKI ATAK

- Atak nie miał żadnego uzasadnienia i miał podtekst rasistowski - stwierdziła sędzia Aldona Chruściel-Struska. Cytowała słowa, którymi oskarżeni zwracali się do obcokrajowców. Były wśród nich zarówno określenia dotyczące koloru skóry, wyznawanej religii, jak i porównania do terrorystów. 

- Kwestionowali też możliwość pobytu tych osób w Polsce w związku z tym, że część z nich nie znała języka polskiego - uzasadniała wyrok sędzia.

ZADOŚĆUCZYNIENIE DLA POKRZYWDZONYCH

Oskarżeni nie chcieli komentować wyroku. - Zapoznam się z pisemnym uzasadnieniem i wtedy podejmiemy decyzję o ewentualnej apelacji - mówił po ogłoszeniu wyroku mecenas Maciej Surma, obrońca jednego z oskarżonych.

Skazani mają też zapłacić po 1000 złotych poszkodowanemu Hindusowi i po 1500 złotych każdemu z zaatakowanych Ukraińców. Wyrok nie jest prawomocny.


Przemysław Woś/mrud