Słupsk
Sąd Okręgowy w Słupsku zdecydował, że Krystian S. musi trafić na leczenie Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

wtorek,

14 maja 2019

10:11

Sąd umorzył sprawę gwałciciela z Bytowa. Biegli uznali, że jest niepoczytalny

Wielokrotny gwałciciel nieletniego z Bytowa jest niepoczytalny. Sprawa została umorzona, a mężczyzna będzie leczony w systemie otwartym. To decyzja Sądu Okręgowego w Słupsku, podjęta na podstawie opinii biegłych, którzy badali Krystiana S.

- W ośrodku dla niepełnosprawnych w Bytowie jeden z wychowanków, dziś dorosły mężczyzna, kilka razy zgwałcił innego z uczniów. Prokuratura badała sprawę i skierowała do sądu wniosek o umieszczenie mężczyzny na leczenie w ośrodku zamkniętym. Z ustaleń biegłych wynikało bowiem, że oskarżony zatrzymał się w rozwoju na etapie kilkuletniego dziecka. Nie miał zdolności rozpoznania swojego postępowania - mówi prokurator rejonowy w Bytowie Ryszard Krzemianowski.

Biegli uznali, że w chwili czynów był osobą niepoczytalną, w związku z tym była podstawa do umorzenia tego postępowania. Sąd umorzył sprawę i zdecydował, że mężczyzna będzie leczony w systemie otwartym. Zdaniem biegłych, jeśli będzie pod stałą opieką specjalistów, nie będzie stanowił zagrożenia dla otoczenia. Sąd Okręgowy w Słupsku wyłączył jawność postępowania w tej sprawie.

TERAPIA JUŻ SIĘ ZACZĘŁA

- Mężczyzna jest już pod opieką specjalistów, korzysta z terapii, która jest bezterminowa. Krystian S. może ją zakończyć dopiero w chwili, gdy biegli uznają, że nie stanowi już zagrożenia i nie popełni podobnych przestępstw - poinformowała zastępca prokuratora rejonowego w Bytowie Małgorzata Borek.


Przemysław Woś/pb