Słupsk
Sąd Okręgowy w Słupsku na podstawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania zgodził się na przekazanie Lucjana K. szkockiemu wymiarowi sprawiedliwości. Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

piątek,

19 kwietnia 2019

09:54

Miał w Szkocji zgwałcić nastoletnią Natalię. Pod Słupskiem zatrzymała go polska policja

Polak podejrzany o gwałt w Szkocji zatrzymany pod Słupskiem. Lucjan K. miał zdaniem śledczych dokonać napaści seksualnej na 16-latce. Przebywał w rodzinnym domu w jednej z podsłupskich wsi.
41-letni mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez prokuraturę w Szkocji. Zdaniem śledczych Polak dokonał 28 października 2016 roku gwałtu na 16-letniej Natalii. Od tego czasu się ukrywał, uciekł z Wysp Brytyjskich do Polski.

WYDANY DO SZKOCJI

Kilka dni temu polska policja ustaliła jego miejsce pobytu i zatrzymała podejrzanego. Sąd Okręgowy w Słupsku na podstawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania zgodził się na przekazanie Lucjana K. szkockiemu wymiarowi sprawiedliwości. 

- Sąd uznał, że może wydać Polaka do Szkocji w związku z podejrzeniem dokonania gwałtu. Drugiego wniosku, związanego z utrudnianiem działania tamtejszego wymiaru sprawiedliwości poprzez niestawianie się do sądu na wezwania, sąd uwzględnić nie mógł, bo to nie jest przestępstwo w Polsce - poinformował sędzia Jacek Żółć z Sądu Okręgowego w Słupsku.

Lucjanowi K., zgodnie z prawem obowiązującym w Szkocji, za gwałt grozić może nawet dożywocie.
 
Przemysław Woś/mk