Słupsk
Opuszczony i nieużytkowany przez prawie dwadzieścia lat gmach po przebudowie będzie nowoczesnym zapleczem dydaktyczno-reprezentacyjnym z wielofunkcyjną salą konferencyjną. Fot. materiały prasowe

piątek,

19 kwietnia 2019

08:23

Nowoczesna sala zamiast stołówki. Akademia Pomorska z ogromnym dofinansowaniem na odnowienie opuszczonego budynku

Duży zastrzyk gotówki dla Akademii Pomorskiej. Słupska uczelnia otrzymała dziesięć milionów złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To pieniądze na przebudowę budynku po dawnej stołówce wojskowej przy ulicy Kozietulskiego na nowoczesną salę audytoryjną.

Opuszczony i nieużytkowany przez prawie dwadzieścia lat gmach po przebudowie będzie nowoczesnym zapleczem dydaktyczno-reprezentacyjnym z wielofunkcyjną salą konferencyjną.

- Odnowienie zabytkowego gmachu i przekształcenie go w funkcjonalny budynek przyczyni się do polepszenia warunków kształcenia studentów, ale również rozszerzy ofertę kulturalną uczelni - powiedział Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

PRACE POTRWAJĄ DWA LATA

Przebudowa budynku ma ruszyć jeszcze w 2019 roku i potrwać dwa lata. Według przyjętych założeń dawna stołówka wojskowa zostanie gruntowanie przebudowana i przystosowana do nowych potrzeb. Powstaną wielofunkcyjne sale audytoryjne, zdolne pomieścić prawie 400 osób. Audytorium ma być wykorzystywane nie tylko do prowadzenia zajęć dydaktycznych i organizowania konferencji, ale także jako sala bankietowa oraz balowa.

 

wizualizacja stołówki copy

Wizualizacja stołówki. Fot. materiały prasowe

 

10 LAT STARAŃ


- Akademia Pomorska w Słupsku od 10 lat starała się o pieniądze na remont tego budynku. Finansowo jest to bardzo duże przedsięwzięcie i nie byliśmy w stanie samodzielnie tego zrealizować - mówił prof. Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej.

Wojsko opuściło koszary pod koniec XX wieku. Od tamtego czasu budynek niszczeje. Jest w bardzo złym stanie technicznym. Całkowity koszt przebudowy dawnej wojskowej stołówki wynosi ponad 12 mln złotych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało 10 milionów złotych, 2,5 miliona z własnych środków dołoży Akademia Pomorska.

 

Paweł Drożdż/mk