Słupsk
Obligacje na kwotę 49 mln mają być spłacane przez Słupsk w latach 2028-2032 Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

czwartek,

18 kwietnia 2019

11:00

Obligacje warte 49 milionów mają pomóc spłacić stare długi. Opozycja: "To pogłębianie problemu"

Czterdzieści dziewięć milionów złotych - na taką kwotę obligacje chce wyemitować Słupsk. Pieniądze mają pomóc w spłacie starych zobowiązań oraz sfinansować inwestycje. Opozycja zapowiada głosowanie przeciw. 

Skarbnik miasta Słupska, Anna Gajda-Szewczuk podkreśla, że budżet jest w niezłej kondycji, a obligacje pozwolą na poprawienie wskaźników finansowych.

- Jeśli chodzi o spłatę długów, to, zgodnie z zawartymi umowami, spłacamy 24 mln 430 tysięcy złotych. Pozostała kwota zostanie wykorzystana na sfinansowanie inwestycji miejskich. Jeśli mówimy o możliwościach zadłużania się miasta, to jesteśmy na bardzo bezpiecznym poziomie. Nie ma żadnego zagrożenia - podkreśla.

ZAGŁOSUJĄ PRZECIWKO

Opozycyjni radni uważają, że jeśli budżet miasta jest w dobrej sytuacji, to nie ma potrzeby zaciągania nowych zobowiązań. Radna Anna Mrowińska z PiS zapowiada głosowanie przeciw uchwale.

- Mam nadzieję, że radni wykażą się zdrowym rozsądkiem i nie pozwolą na takie rozwiązanie. Ja, po przejrzeniu tego projektu, mogę powiedzieć jedno. To jest pogłębianie problemu zadłużenia Słupska. To nie jest wyjście z sytuacji - dodaje opozycyjna radna.

Zadłużenie Słupska wynosi teraz 235 mln złotych. Dochody budżetu to około 570 mln. Wyemitowane w tym roku obligacje na kwotę 49 mln mają być spłacane przez miasto Słupsk w latach 2028-2032.


Przemysław Woś/jr