Słupsk
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

sobota,

16 marca 2019

10:02

Ucyfrowią zabytki Słupska. 32 tysiące złotych na wirtualne muzeum

Ponad 30 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzyma Bałtycka Biblioteka Cyfrowa na utworzenie Wirtualnego Muzeum Słupska. Dzięki tym pieniądzom zostaną zdigitalizowane m.in. starodruki z Akademii Pomorskiej oraz zabytki miejskie i obiekty użyteczności publicznej.

- Będzie to kilkaset obiektów w naszym mieście - mówi Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. - Nasz projekt znalazł się najwyżej na liście razem z projektem Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, który jest naszym partnerem strategicznym. Otrzymaliśmy w sumie 32 tys. zł, a gdański projekt ponad 38 tys. zł. Za te pieniądze będą digitalizowane obiekty regionalne, publikacje, źródła i czasopisma m.in. Dziennik Bałtycki, który związany jest z Pomorzem. Będzie on digitalizowany w Gdańsku, natomiast prezentowany i archiwizowany u nas, bo Bałtycka Biblioteka Cyfrowa obsługuje całe Pomorze Środkowe.

800 OBIEKTÓW

- Będą to bardzo różnorodne zabytki miasta Słupska - dodaje Sławomir Żabicki, kierownik Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. - Będą to obiekty 2D, czyli negatywy, fotografie, dokumenty papierowe. Będą też obiekty 3D, czyli zabytki i obiekty użyteczności publicznej jak i te o walorach artystycznych. Będzie tego sporo, bo to aż około 800 obiektów. Poza tym będziemy digitalizowali 46 starych druków z Akademii Pomorskiej. Będą to takie pozycje, których nie ma w żadnej innej bibliotece cyfrowej w Polsce.

Wszystkie zarchiwizowane eksponaty i obiekty będą dostępne online w najwyższej dostępnej jakości i wielkości. Użytkownik będzie mógł je oglądać na swoim komputerze bez zbytniego obciążania systemu.

- Publikacje, które nie są pisane gotykiem, będą poddane procesowi rozpoznawania tekstu, czyli użytkownik będzie mógł z nich korzystać jak z dokumentów wytworzonych elektronicznie - dodaje Sławomir Żabicki.

WYJĄTKOWA W SKALI KRAJU

W ubiegłym roku BBC otrzymała certyfikat najlepszej Biblioteki Cyfrowej w Polsce, ze względu na wieloformatowość. To jedyna biblioteka cyfrowa w Polsce, która weszła w taką technologię i udostępnia ją zupełnie za darmo w sieci.

Marcin Kamiński/jr