Słupsk
Oskarżony usłyszał wyrok w Słupsku Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

piątek,

15 marca 2019

14:24

Zabrali mu rzeczy i grozili, że go poćwiartują. 19-latkowie ze Słupska skazani za rozbój na koledze

Sąd Okręgowy w Słupsku skazał dwóch 19-latków na dwa lata i trzy miesiące więzienia za rozbój na słabszym rówieśniku.

Młodzi mężczyźni Dawid N. i Kacper S. zabrali ofierze telefon, elektronicznego papierosa i dokumenty. Przyłożyli mu nóż do twarzy i grozili podcięciem gardła oraz poćwiartowaniem, gdyby zawiadomił policję o napadzie.

PRZEBICIE GARDŁA TO NIE SZTUKI WALKI

Sędzia Aleksandra Szumińska podkreśliła, że jedyną okolicznością łagodzącą jest młody wiek sprawców. - Z tego powodu sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary, ale z akt sprawy wynika, że zajście miało dramatyczny przebieg. Jako ofiarę oskarżeni wybrali sobie osobę z rodziny dysfunkcyjnej z problemami emocjonalnymi. Przed zdarzeniem z użyciem noża, jeden z oskarżonych stosował, pod pozorem pokazu sztuk walki, przemoc wobec pokrzywdzonego. Przyłożono mu do policzka nóż i straszono przebiciem gardła. Ofiara zeznała, że nie uciekła tylko dlatego, że bała się napastników i była sparaliżowana strachem - uzasadniała skazujący wyrok sędzia Aleksandra Szumińska.

ODSZKODOWANIE I KARA WIĘZIENIA

Jako zadośćuczynienie skazani mają zapłacić ofierze cztery tysiące złotych oraz pokryć koszty procesu. Jeden ze skazanych 19-latków, Kacper S. ma odbywać karę więzienia w trybie terapeutycznym jako osoba uzależniona od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Przemysław Woś/pb