Słupsk
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pxhere

czwartek,

14 marca 2019

14:40

Jakie CV trzeba złożyć i jak należy wyglądać? W Słupsku podpowiedzą paniom, jak zdobyć pracę

Jak dobrze napisać CV oraz jak odpowiednio wyglądać podczas rozmowy u pracodawcy, podpowie Urząd Pracy w Słupsku. Rozpoczęła się akcja "Marzec na obcasach". Dzięki spotkaniom z doradcami zawodowymi i wizażystkami, panie, które poszukują pracy, poznają trudną sztukę sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz autoprezentacji przed pracodawcą.

- To warsztaty rozwojowe dla pań - mówi Aneta Blank-Kornacka, doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słupsku. - Mamy gorszą sytuację na rynku pracy wśród kobiet. Dlatego chcemy wyciągnąć je z domu, przekonać je do tego, że są wartościowymi pracownikami, mogą się pokazać i naprawdę dużo zdziałać na rynku pracy.


PIERWSZE WRAŻENIE

Podczas spotkania, które odbędzie się 20 marca, panie dowiedzą się jak pisać CV i inne dokumenty aplikacyjne do pracy.

- Chcemy pokazać, że te dokumenty to taki nasz wizerunek, nasza wizytówka - dodaje Aneta Blank-Kornacka. - W zależności od tego, jak je sporządzimy, tak będziemy postrzegani przez pracodawcę. Podczas drugiego spotkania, 27 marca będzie przekorny temat: "Jak mnie widzą, tak mnie piszą, czyli sztuka autoprezentacji". Chcemy pokazać, jak mamy wyglądać, jak się pokazać i zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej u pracodawcy. Niestety, ale wizualnie musimy bardziej przyłożyć się, niż panowie. Zaprosimy też wizażystkę, która pokaże, jak się delikatnie pomalować i jednocześnie idealnie wyglądać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Doradcy zawodowi w Powiatowym Urzędzie Pracy spotykają się z różnym stanem wiedzy o tym, jak prezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

- Tendencja jest coraz lepsza, ale CV wygląda bardzo różnie i często nie powinno być przekazywane do pracodawcy - dodaje Blank-Kornacka.

WYGLĄD TEŻ MA ZNACZENIE

Podstawowym grzechem przyszłych pracowników jest nieumiejętność pisania dokumentów oraz brak umiejętności pisemnego formułowania myśli. Innym - brak znajomości podstaw prawnych, które powinny być zawarte w takich dokumentach, m.in. umieszczania klauzuli o RODO oraz umieszczania zdjęć z życia prywatnego w takim dokumencie. Mamy też problem z wyglądem. Według oceny doradców zawodowych, ubrania bywają nieświeże, często brudne, podobnie jest z czystością włosów oraz paznokci.

- Ten problem dotyczy w większości osób młodych, które wychodzą ze szkoły - twierdzi doradca. - My też musimy dobrze wyglądać. Odpowiednie stanowisko - odpowiedni strój. Przede wszystkim czysty. Niestety spotykamy się z różnymi przypadkami.

Spotkania odbędą się 20 i 27 marca. Są bezpłatne i przewidziane dla pań zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotne.

Posłuchaj materiału naszego reportera.Marcin Kamiński/jr