Słupsk
Chirurg onkolog dr Paweł Kabata przyjął 60 pacjentek z gminy Kępice fot. Jacek Klejment

wtorek,

12 marca 2019

20:24

Władze Kępic jako jedyne w Pomorskiem odpowiedziały na apel onkologów z GUMed. Wysłały mieszkanki na badania kontrolne

Kilkadziesiąt mieszkanek podsłupskiej gminy Kępice skorzystało z badań kontrolnych w kierunku raka piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Wyjazd autokarami do Trójmiasta zorganizowała im gmina we współpracy z sołtysami.

- Gdyby nie to, większość z nas nie miałaby jak dotrzeć do onkologa- mówi Maria Zygadło, sołtys Obłęża. - Ja o całej akcji dowiedziałam się z urzędu gminy, tak jak zresztą inni sołtysi. Dostałam zapytanie, czy udałoby się "skrzyknąć" panie na wyjazd na badania do Gdańska. Oczywiście się udało, bo większość mieszkanek naszej gminy chciała się przebadać - opowiada Maria Zygadło.

Na badania mieszkanki Kępic i okolicznych wsi przyjechały autokarami podstawionymi przez urząd gminy. - Jest nas w sumie około sześćdziesięciu, pierwsza tura była tydzień temu, druga teraz. W szpitalu zajął się nami dr Paweł Kabata, bardzo sympatyczny chirurg z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, który każdą z nas zbadał. Miałyśmy też wykonane USG piersi - mówi jedna z uczestniczek badań.

UTRUDNIONY DOSTĘP DO ONKOLOGA

Dr Paweł Kabata wyjaśnił, że szpital kliniczny GUMed nawiązuje współpracę z gminami odległymi od Gdańska, skąd trudniej dotrzeć do specjalistów.

- Chcemy dać mieszkańcom tych miejscowości możliwość dostępu do specjalistycznych badań, sprzętu i opieki onkologów w razie stwierdzenia zmian nowotworowych. Rozwijamy też w ten sposób naszą działalność w ramach ośrodka leczenia chorób piersi. Wśród mieszkanek gminy Kępice są dwie panie, które trzeba dokładniej zdiagnozować, bo stwierdziliśmy pewne nieprawidłowości - dodaje lekarz.

KĘPICE JEDYNE NA POMORZU

Kępice to pierwsza gmina w Pomorskiem, która zaproponowała kobietom taki sposób dotarcia na badania kontrolne. - Jesteśmy bardzo wdzięczne za tę inicjatywę naszej pani burmistrz i innym osobom. Jeśli miałybyśmy dojechać same do Gdańska, to byłoby to trudne do wykonania. Zawsze brakuje czasu, albo pieniędzy i kobiety rezygnują - mówiła jedna z mieszkanek gminy.

Z apelem do wójtów i burmistrzów z Pomorza o dowożenie kobiet do specjalistycznych placówek leczenia raka piersi, apelowali onkolodzy z GUMed już jesienią ubiegłego roku. Prosili o zorganizowanie transportu tam, gdzie nie kursują autobusy i pociągi, a dojazd do większych miast jest utrudniony.

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl