Słupsk
Fot. Wikimedia, Radio Gdańsk

poniedziałek,

11 lutego 2019

19:54

Wiceminister Piotr Müller zapewnia na antenie Radia Gdańsk: Trasa S6 powstanie do 2023 roku

- Trasa S6 powstanie, a jesienią wrócimy do pomysłu Uniwersytetu Środkowopomorskiego - zapewnia wiceminister Piotr Müller. Jego zdaniem nowa ustawa pozwala na tworzenie federacji uczelni bez utraty ich autonomii.

Sekretarz stanu w resorcie Nauki i Szkolnictwa Wyższego był gościem miejskiego programu Radia Gdańsk – Studio Słupsk 102 FM.

"POŁĄCZENIE POTENCJAŁU"

W sprawie utworzenia Uniwersytetu Środkowopomorskiego chodzi o współpracę Akademii Pomorskiej oraz Politechniki Koszalińskiej. - Nowa ustawa daje możliwość korzystania z efektu synergii. Jesienią, kiedy uczelnie wdrożą już zapisy Konstytucji Dla Nauki, wrócimy do rozmów, bo moim zdaniem dla obu uczelni będzie to zmiana na lepsze. Połączenie potencjału obu szkół wyższych byłoby dla Środkowego Pomorza dobre - mówi poseł PiS.

W opinii wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Akademia Pomorska w Słupsku zmierza w dobrym kierunku, bo wzmacnia te obszary, w których czuje się silna, tam gdzie ma uprawnienia akademickie, czyli w biologii, historii czy literaturoznawstwie. Dodatkowo też tworzy wydziały czy kierunki, które są zupełnie nowe z punktu widzenia funkcjonowania uczelni. - Wydział Nauk o Zdrowiu, pielęgniarstwo, fizjoterapia czy ratownictwo medyczne - to na pewno są kierunki rozwojowe. Akademia otrzyma dodatkowe środki, to jest ponad 1,7 mln złotych na stworzenie Instytutu Badań nad chorobami cywilizacyjnymi. To kierunek obszarów zupełnie nowych, który ma przyszłość. Nie można zapominać, że informatyka na Akademii Pomorskiej też już funkcjonuje - dodaje Piotr Müller.

S6 DO 2023 ROKU

Nawiązując do kluczowej dla rozwoju Pomorza inwestycji, czyli budowy trasy S6, Piotr Müller podkreślił, że droga musi powstać do roku 2023. - Nie mam obaw, co do tego terminu. Tu raczej sprawa polega na tym, co zrobić, żeby to przyspieszyć. To są trudne rozmowy i z panem ministrem Adamczykiem, i z panem ministrem Kwiecińskim, ale to jest ważna sprawa i musi być załatwiona pozytywnie. Jest jakiś model partnerstwa publiczno-prywatnego i poprosiłem Ministra Infrastruktury, żeby pokazał realność tych założeń. Z drugiej strony nalegam, by część środków przenieść po prostu, jeżeli chodzi o kalendarz wdrażania tej inwestycji. Trasa musi powstać - powiedział wiceminister.

Dodał także, że liczy na współpracę z samorządami przy wykorzystaniu rządowego Funduszu Dróg Lokalnych, który w skali kraju ma sfinansować modernizację infrastruktury drogowej na poziomie gmin kwotą 6 mld złotych.

 

Przemysław Woś/mm

kropa kropa