Słupsk
Fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński, MPŚ Słupsk

poniedziałek,

11 lutego 2019

16:10

Największy zbiór dzieł Witkacego jest w Słupsku, ale nie można go oglądać. I to jeszcze potrwa, bo jest kolejne opóźnienie

Wystawa jest niedostępna dla zwiedzających od listopada 2017 roku. Wszystko z powodu adaptacji - na potrzeby Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - nowej siedziby, tak zwanego Białego Spichlerza.

- Wystawa zostanie tam przeniesiona, ale niestety prace są opóźnione o około pół roku - mówiła Marzena Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego, poniedziałkowy gość programu miejskiego Radia Gdańsk w Słupsku.

Jak podkreślała Marzenna Mazur, muzeum chce otworzyć nową część w połowie czerwca. - Prace budowlane dobiegły końca. Teraz "urządzamy" muzeum. Chodzi o aranżację całości wnętrz spichlerza z 1811 roku.

PIĘTRO WITKACEGO 

Nowa część muzeum w Słupsku ma sześć kondygnacji. Adaptacja Białego Spichlerza w sumie będzie kosztować niemal dwadzieścia milionów złotych. - Najniższe piętro, to będzie część wernisażowa, kolejne zostanie poświęcone na wystawy czasowe. Piętro drugie w całości będzie zagospodarowane na wystawę prac Witkacego oraz archiwalia poświęcone artyście - wyjaśniała dyrektor. Muzeum Pomorza Środkowego ma największy na świecie zbiór prac artysty.

POLSKA SZTUKA WSPÓŁCZESNA

- Kolejne dwa piętra będą przeznaczone na polską sztukę współczesną, której muzeum w Słupsku ma pokaźną kolekcję, ale większość prac nie była pokazywana i leżała w magazynach, bo brakowało miejsca. Piętro piąte zajmie wystawa - miasto Słupsk i jego ludzie, opisująca historię powojenną wraz z przybyciem nad Słupię polskich osadników - kontynuowała Marzenna Mazur.

 

Przemysław Woś/mm