Słupsk
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

piątek,

08 lutego 2019

12:36

Kolejne progi zwalniające w Słupsku zmorą kierowców. "Ktoś bardzo skutecznie całkowicie zablokował ruch samochodów"

Kierowcy narzekają na drastyczne spowolnienie ruchu na ulicy Lawendowej w Słupsku. Na ponad 200-metrowym odcinku drogi zainstalowano 8 progów zwalniających. Urzędnicy bronią pomysłu i podkreślają, że zrobili to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.

Na ulicach Lawendowej i Lelewela kierowcy muszą pokonywać 12 progów zwalniających. Na tej pierwszej zainstalowano ich 8. Zdaniem mieszkańców i osób, które pracują w zakładach przy ulicy Lawendowej, to zdecydowanie za dużo i są niepotrzebne.

"NIE WIEM CZEMU TO MIAŁO SŁUŻYĆ"

- Tu nie idzie jeździć. Raz, że progi są za wysokie, a dwa, że są za gęsto rozłożone. Masakra. Nie wiem czemu to miało służyć. Nie było tu żadnego problemu z zagęszczeniem ruchu - mówi jeden z mieszkańców ulicy Lawendowej.

Mężczyźnie wtórują pracownicy jednego z zakładów metalicznych przy ulicy Lawendowej.

- Wystarczyły 3 progi. Teraz jest ich 8. To powoduje, że niszczymy nasze samochody. Jeździmy drogą codziennie po kilkanaście razy. To jest nie do wytrzymania - przyznaje starszy mężczyzna.

ZIM TŁUMACZY

Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku wyjaśnia, że liczba progów zwalniających jest adekwatna do długości ulicy i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

- Zrobiliśmy to, aby pomóc mieszkańcom. Nie chcieliśmy, by ta ulica stanowiła obwodnicę Słupska, bo to nie jest obwodnica miasta. Progi zostały zamontowane, zatwierdzone i nie widzimy żadnego problemu. Po prostu trzeba jechać zgodnie z przepisami - radzi Jarosław Borecki, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

"MIASTO MA PROBLEM"

Nie zgadza się z tym ekspert w zakresie ruchu drogowego, biegły sądowy i dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku, Zbigniew Wiczkowski.

- Nie rozumiem, dlaczego nie można było ograniczyć ruchu na drodze znakami drogowymi - zauważa. - Ktoś bardzo skutecznie całkowicie zablokował ruch samochodów. To jest inna intencja, niż bezpieczeństwo ruchu drogowego. I miasto ma problem. Jeżeli na progach samochód ulegnie awarii, to później taki pojazd wyjedzie w normalny ruch drogowy i stanie się niebezpieczny dla innych uczestników ruchu - dodaje dyrektor słupskiego WORD.

Mieszkańcy zapowiedzieli, że będą w tej sprawie interweniować u władz miasta.


Paweł Drożdż/pOr