Słupsk
Kurhan w Grąbkowie (Fot. P. Alagierski)

piątek,

14 stycznia 2022

14:20

Sukces naszych arecheologów. Kurhan odsłonięty w Grąbkowie pod Łupawą uznano za czołowe odkrycie archeologiczne w Polsce

Odkrycie Kurhanu z Grąbkowa w powiecie Potęgowo zajęło trzecie miejsce w plebiscycie na Archeologiczne Odkrycie Roku 2021 w Polsce. Grobowiec sprzed ponad 3,5 tysiąca lat został w ubiegłym roku zbadany przez archeologów i znaleziono w nim bardzo cenne przedmioty.


- Był to grobowiec pary, czyli prawdopodobnie jakiegoś księcia i księżniczki, nie wiemy, ale raczej znaczących osób wówczas - mówi archeolog Tomasz Wikotrzak. - Męski grób i żeński z bardzo bogatym wyposażeniem. Wyroby z brązu, typu siekierka, sztylet, tarczki spiralne, czyli ozdoby kobiece, dodatkowo kolia bursztynowa, toporek kamienny. Co ciekawe sztylet był zachowany z pochewką drewnianą. Będą badania specjalistyczne żeby dokładnie określić wiek tych znalezisk, bo to na pewno ewenement w skali Europy Środkowej - dodaje.

Pierwsze miejsce w plebiscycie na Archeologiczne Odkrycie Roku zajęło sensacyjne ustalenie naukowców, że mumia Egipcjanki znajdująca się do lat w Muzeum Narodowym w Warszawie skrywa w sobie płód. To pierwszy w świecie przypadek rozpoznana egipskiej mumii z ciążą. 
 
Drugie miejsce zajęło ogromne centrum produkcji garncarskiej sprzed ponad 1700 lat z miejscowości Wrzępia w Małopolsce. Kurhan z Grąbkowa zajął trzecie miejsce, zdobywając 21 procent głosów.

Liczba kurhanów w powiecie słupskim jest szacowana na ponad tysiąc.

 

Przemysław Woś/kan