Słupsk
Główczyce (fot. Gmina Główczyce / facebook)

czwartek,

25 listopada 2021

15:01

Główczyce chcą zatrzymać odpływ mieszkańców. Więcej ziemi pod mieszkaniówkę i liczne remonty dróg osiedlowych

Więcej ziemi pod mieszkaniówkę. W przyszłym roku w Główczycach zmieni się Miejscowy Plan Zagospodarowanie Przestrzennego. Dodatkowo wyremontowane zostaną liczne drogi osiedlowe. Wszystko po to, aby więcej mieszkańców zostało na terenie gminy.


Gmina Główczyce szykuje się do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Nowe zapisy mają umożliwić przekształcanie ziemi w tereny między innymi pod budownictwo mieszkaniowe.

- Chcemy, by właściciele gruntów mieli możliwość decydowania, w jaki sposób będą one użytkowane - wyjaśnia wójt gminy Danuta May. - Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo mocno zainteresowani terenami pod budownictwo mieszkaniowe, ponieważ na terenie gminy Główczyce w większości funkcjonuje rynek wtórny, a grunty należą do osób prywatnych.

LUDZIE UCIEKAJĄ Z GŁÓWCZYC

Zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ma uatrakcyjnić ofertę i zatrzymać mieszkańców Główczyc przed osiedlaniem się w innych miejscowościach. - Zależy nam na zatrzymaniu odpływu mieszkańców, bo taka jest tendencja. Jeśli właściciele gruntów zdecydują się na przeznaczenie ich na cele budowlane, to jako gmina będziemy pomagać w przekwalifikowaniu ich – dodaje wójt.

Samorząd stawia na remonty dróg osiedlowych. Za dwa tygodnie powinien rozstrzygnąć się przetarg na przebudowę ulicy Na Wzgórzu. Jak mówi Danuta May, to ważna inwestycja dla największego osiedla Główczyc.

LEPSZE DROGI, LEPSZ ŻYCIE W GŁÓWCZYCACH

- Po blisko 40 latach oczekiwania na przebudowę dróg na byłym osiedlu popegeerowskim Na Wzgórzu, wreszcie zmieniamy to - zapewnia wójt. - Uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 900 tysięcy z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych na inwestycje w miejscowościach, w których funkcjonowały dawniej PGR-y. Procedura przetargowa już jest w toku i w przyszłym roku ta inwestycja będzie realizowana.

W ramach remontu ulicy Na Wzgórzu wymieniona zostanie nawierzchnia drogi, wykonana kanalizacja deszczowa oraz zamontowane nowe oświetlenie. Oprócz tej ulicy gmina planuję przebudowę ośmiu dróg osiedlowych w Główczycach za pieniądze z Polskiego Ładu. Są to ulice Lipowa, Świerkowa, Brzozowa, Klonowa, Ogrodowa, Owocowa, Jarzębinowa i Kwiatowa. Łączny koszt to prawie osiem milionów złotych.

- Projekt, na który otrzymaliśmy wsparcie z Polskiego Ładu wiąże się między innymi z przebudową ulicy Ogrodowej. Chcemy tam przy okazji całkowicie uzbroić teren tak, aby stworzyć możliwość budownictwa mieszkalnego, w przypadku takiej decyzji ze strony właścicieli działek. Także ściśle współpracujemy z naszymi mieszkańcami, wpieramy ich, a myślę, że korzyść będzie obopólna - kończy wójt Danuta May

 Kinga Siwiec