Słupsk
Akcja Movember w słupskim szpitalu (fot. WSSZ Słupsk)

czwartek,

25 listopada 2021

00:54

Wąsy przypominają mężczyznom o sprawach ważnych. Okazyjne badania profilaktyczne w słupskim szpitalu w ramach akcji Movember

Listopad jest miesiącem świadomości na temat męskich nowotworów. Słupski szpital promuje badania dla mężczyzn i włącza się w ogólnoświatową akcję profilaktyczną  o nazwie Movember.


Międzynarodowy ruch Movember ma na celu zwiększenie świadomości na temat tego typu chorób. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku włącza się w akcję profilaktyki nowotworów dotykających mężczyzn. W ramach akcji „Movember” mężczyźni na całym świecie w listopadzie zapuszczają wąsy na znak solidarności z chorującymi, ale również w celu propagowania konieczności regularnych badań w kierunku raka prostaty i jąder. Ten prosty gest ma na celu wzbudzenie ciekawości otoczenia, zapoczątkowanie dyskusji na temat profilaktyki, a co za tym idzie zmianę podejścia mężczyzn do zdrowia intymnego i przełamanie wstydu związanego z badaniami

NAJWAŻNIEJSZA PROFILAKTYKA

- W przypadku raka kluczowa jest wczesna diagnostyka, dlatego tak ważna jest nauka samobadania oraz regularne wykonywanie badań przesiewowych - informuje Marcin Prusak rzecznik słupskiego szpitala. - W ramach akcji „Movember” szpital proponuje mężczyznom wykonanie dedykowanej im serii badań. W skład „Panelu badań dla mężczyzn” wchodzą badania laboratoryjne: morfologia, badania ogólne moczu, glukoza, jonogram, gospodarka lipidowa, AST, ALT, PSA. Promocyjna cena za panel badań to 63 zł. Promocja obowiązuje przez dwa tygodnie .

RAK PROSTATY NAJCZĘŚCIEJ ZABIJA

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów rak prostaty był nowotworem złośliwym, na którego mężczyźni w województwie pomorskim na przestrzeni ostatnich 10 lat (2008-2018) chorowali najczęściej oraz stanowił u nich drugą co do częstości przyczynę zgonów z powodu raka. Szacuje się, że u około połowy mężczyzn pomiędzy 60 a 70 r.ż. występują bezobjawowe ogniska raka w gruczole krokowym. Nowotwory jądra stanowią natomiast 1,6 proc.  zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn, jednak wśród młodych dorosłych (20-44 lat) są najczęściej występującym nowotworem złośliwym. W województwie pomorskim w okresie ostatnich 10 lat standaryzowany współczynnik zachorowań w tej grupie wiekowej był jednym z najwyższych w Polsce.   

- W ramach akcji „Movember” Prezes Zarządu Andrzej Sapiński i pracownicy słupskiego szpitala zrobili sobie zdjęcia z wąsami – symbolem akcji profilaktyki chorób nowotworowych wśród mężczyzn. Akcja potrwa do 6 grudnia - dodaje Marcin Prusak.  

Informacja UMWP na temat akcji MOVEMBER https://pomorskie.eu/wasaci-wygrywaja-jakie-badania.../

Joanna Merecka - Łotysz, kan