Słupsk
Sowy są ptakami drapieżnymi (fot. pixbay)

środa,

24 listopada 2021

09:53

Echo niesie radio w lesie, audycja Studia Słupsk. Dziś opowieść o sowach, które mają różną twarz (posłuchaj)

Kojarzą się z kolorowymi nadrukami na t-shirtach i kubkach, ale ich puch, duże oczy i sympatyczna "twarz" mają krwawe powiązania i służą temu, aby skutecznie polować.


W każdą środę o godzinie 7:20 na antenie Studia Słupsk rozmawiamy o naturze i sprawach z nią związanych. W audycji „Echo niesie radio w lesie” zabieramy Państwa do lasu, na skraj polany, na wydmy i nad morze. Przybliżamy sekrety zwierząt, roślin i ludzi, dla których przyroda to pasja.

Gościem porannej audycji był Kamil Szydłowski z Nadleśnictwa Warcino, który opowiedział o sowach.

- Patrząc na sowy widzimy sympatyczne zwierzątka. Jeśli mielibyśmy okazję ich dotknąć, to stwierdzilibyśmy, że są nie tylko miłe dla oka, ale też miłe w dotyku. Ten puch, te pióra, w które są wyposażone mają dlatego, że jest to ptak bezszelestny. Pióra są tak pokarbowane i tak się układają, że kiedy sowa nadlatuje, to ani nie ma szelestu, ani nawet podmuchu wiatru. Pomaga to w nocnym polowaniu - mówi leśnik.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, a za tydzień druga część rozmowy o sowach. W niej między innymi odpowiedź na pytanie, co łączy sowy z nietoperzami i czy te drapieżne ptaki mają dobry wzrok.

Jeśli nurtują Państwa jakieś sprawy przyrodnicze zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: slupsk@radiogdansk.pl lub k.siwiec@radiogdansk.pl.