Słupsk

wtorek,

02 listopada 2021

12:14

Jak radzić sobie ze smutkiem wywołanym brakiem osób, które od nas już odeszły? Podpowiada psycholog Katarzyna Gajewska

Wspominanie zmarłych w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego skłania nas do refleksji o przemijaniu. Dla wielu jest czasem ponownej żałoby oraz cierpienia. Gościem Studia Słupsk była psycholog Katarzyna Gajewska, która mówiła o tym, jak radzić sobie ze stratą i smutkiem po tych, którzy odeszli.

- Jest wiele sposobów na to, aby radzić sobie ze stratą najbliższej osoby. Nie tylko tej, która odeszła wczoraj, kilka dni czy miesiąc temu, lecz także takiej, której nie ma już z nami całe lata. Ten czas w okolicy Wszystkich Świętych jest trudny dla wielu z nas, praktycznie dla każdego, kto przeżył stratę bliskiej osoby - przyznaje Katarzyna Gajewska, psycholog. - Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy człowiek, którego już z nami nie ma, chciałby, abyśmy ten smutek i żal nosili w sobie - dodaje.


Jak oswoić to, co najbardziej intymne, czyli stratę, śmierć bliskiej osoby, ogromną tęsknotę, a czasem nawet złość? Jak sobie radzić z ogromnymi emocjami, które nam towarzyszą? O tym mówi psycholog Katarzyna Gajewska.


Posłuchaj całej rozmowy:Joanna Merecka-Łotysz/raf