Słupsk
(fot. Łukasz Fuglewicz)

środa,

13 października 2021

17:20

Ostatnie szanse, żeby wybrać się na grzybobranie. Jakie okazy można znaleźć w lesie? [ECHO NIESIE RADIO W LESIE]

W każdą środę o godzinie 7:20 na antenie Studia Słupsk rozmawiamy o naturze i sprawach z nią związanych. Zabieramy państwa do lasu, na skraj polany, na wydmy i nad morze. Przybliżamy sekrety zwierząt, roślin i ludzi, dla których przyroda to pasja.

Gościem kolejnej audycji był Łukasz Fuglewicz ze Słowińskiego Parku Narodowego, który opowiedział o tym, jakich grzybów szukać o tej porze roku i jakie gatunki są charakterystyczne dla Pomorza.

- Dobra wiadomość dla grzybiarzy jest taka, że grzyby rosną cały rok. Natomiast nadchodzi schyłek tego właściwego sezonu, kiedy grzyby zbieramy, chodzimy po lasach z koszykami. O końcu czasu grzybobrania mówi też ludowe porzekadło "Na święty Łukasz próżno grzybów szukasz, rydz jeszcze się zawadzi, jeśli go mróz nie zdradzi". Oznacza to, że dopóki te mrozy nie będą częstymi zjawiskami, to grzyby jeszcze obficie powinny się pojawiać - mówi Łukasz Fuglewicz.

- Mamy wielką różnorodność grzybów, paleta jest niesłychana - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji:Jeśli nurtują państwa jakieś sprawy przyrodnicze, zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: slupsk@radiogdansk.pl lub k.siwiec@radiogdansk.pl.