Słupsk
(Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

środa,

13 października 2021

10:55

86 drzew zostanie wyciętych w Słupsku. Ratusz tłumaczy, że kolidują z budową zbiornika retencyjnego

86 drzew zostanie wyciętych podczas budowy największego zbiornika retencyjnego w Słupsku. Władze Słupska podkreślają, że to maksymalna liczba. Drzewa są usuwane, bo kolidują z inwestycją realizowaną na boisku przy ulicy Szczecińskiej - mówi rzecznik słupskiego ratusza Monika Rapacewicz.

- Niestety, nie jest możliwe przeprowadzenie tych prac bez wycięcia drzew. Decyzja obejmuje 86 sztuk. Zakres prac budowlanych jest bardzo duży. Trzeba też pamiętać, że prace ziemne obejmować będą wykonanie głębokich wykopów, co zdaniem specjalistów naruszy systemy korzeniowe tych drzew - dodaje Monika Rapacewicz.

ZAGROŻENIE DLA UŻYTKOWNIKÓW BOISKA

- W przyszłości mogą one usychać i się przewracać, co z kolei zagrozi użytkownikom boiska, które nadal będzie funkcjonować po zakończeniu prac budowlanych. Pięć z drzew, które są usuwane, to okazy już uschłe. Wykonawca prac, po ich zakończeniu, ma nasadzić 80 nowych drzew - podkreśla rzecznik słupskiego ratusza.

Budowa zbiornika retencyjnego pod boiskiem przy ulicy Szczecińskiej już się rozpoczęła. Inwestycja będzie kosztowała około 20 mln złotych. Ma zapewnić odbiór wody deszczowej z zachodnich dzielnic Słupska i ograniczyć zalewania ulic oraz posesji po intensywnych opadach.

 

Przemysław Woś/ua