Słupsk
(Fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)

wtorek,

28 września 2021

15:52

Jak można przeciwdziałać przemocy w rodzinie? Psycholog: "Uczulam na to, aby reagować, nie lekceważyć"

Przemoc w rodzinie to wciąż duży problem. W przyszłym tygodniu Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zorganizuje szkolenia. Na naszej antenie o problemie agresji w rodzinie opowiedziała psycholog Daria Treder, która jest też koordynatorką szkolenia organizowanego przez Pikbazę.

120 osób weźmie udział w tygodniu szkoleniowym w Punkcie Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Pikbaza w Słupsku. W zajęciach wezmą udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupsku. Na szkolenie zaproszono też policjantów, strażników miejskich, nauczycieli i pedagogów - wszystkich tych, którzy na co dzień współpracują z osobami doświadczającymi przemocy. 


PRZEMOC W CZTERECH ŚCIANACH

- Kiedy poruszamy się po ulicach, widzimy uśmiechniętych ludzi. Widzimy osoby, które są pogodne, uprzejme i miłe, natomiast zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie mogą mieć piekło w domu. Przemoc jest to zjawisko zamknięte zazwyczaj w czterech ścianach - mówi Daria Treder.

- W momencie, kiedy osoba doświadczająca przemocy lub ktoś z zewnątrz odważy się zgłosić nam, czy do ośrodka, czy na policję, czy do naszego punktu, że coś złego się dzieje, wtedy my możemy podjąć jakieś działania. Uczulam na to, aby reagować, nie lekceważyć i nie kierować się takimi mitami, że jest to sprawa rodziny, że nie należy się wtrącać - dodaje psycholog.

PIĘCIODNIOWE WARSZTATY

Szkolenie pt. "Kompetentne służby w obliczu przemocy w rodzinie – skuteczność, zaangażowanie, empatia" będzie się odbywać pomiędzy 4 a 8 października. Szkolenie jest finansowane ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupsku.

Warsztaty zostaną przeprowadzone w obiektach Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także w salach konferencyjnych Urzędu Miejskiego, w Pikbazie i w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej. Wśród prowadzących będą eksperci i ekspertki z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pracownicy Pikbazy, Stowarzyszenia "Niebieska Linia", terapeuci uzależnień, psycholodzy, a także radca prawny ze Stowarzyszenia "Interios".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z naszym gościem:

 


Kinga Siwiec/ua