Słupsk
(Fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)

wtorek,

28 września 2021

14:33

Nowe wiaty przy słupskich przystankach autobusowych. Pojawią się też nowoczesne tablice informacyjne

Na ulicach Słupska do końca roku pojawi się kilkadziesiąt nowych wiat przystankowych. Zarząd Infrastruktury Miejskiej przeprowadził kontrolę starych przystanków i usunął te, które nie nadawały się do użytku, ani nawet do remontu.

W Słupsku trzeba wymienić kilkadziesiąt wiat przystankowych. Wiele z nich pochodzi jeszcze z lat 80., a ich remont byłby nieskuteczny. Zarząd Infrastruktury Miejskiej zdemontował już te w najgorszym stanie. W ich miejsce do końca września pojawi się 12 nowych wiat, a do końca roku 31.

FIRMY MOGĄ ZOSTAĆ SPONSORAMI

Na niektóre miasto stara się pozyskać sponsorów. Chętne firmy będą miały zakupić nową wiatę, a w zamian będą mogły się na niej reklamować na preferencyjnych warunkach.

- Część lokalizacji to tak zwane lokalizacje patronackie. Firmy, które zakupią te wiaty i ustawią je w określonych lokalizacjach, w uzgodnieniu z nami na preferencyjnych warunkach, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, poniosą koszt reklamy dużo niższy niż miałoby to miejsce w warunkach komercyjnych - wyjaśnia Hubert Tosik z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

"TO POCZĄTEK NASZYCH ROZMÓW"

Na razie udało się pozyskać dwóch sponsorów, którzy zdecydowali się postawić osiem wiat. Ich zadaniem będzie także codzienne dbanie o to, aby ich przystanki były w dobrym stanie.

- To jest początek naszych rozmów, więc wierzymy w ich skuteczność. Szczególnie, kiedy pierwszy przykład będzie widoczny, myślę, że zachęcimy nim kolejnych partnerów. W budżecie dużej, znaczącej firmy, to nie są wysokie kwoty, ale dla nas, z budżetu miasta, kupienie takiej liczby wiat, to już jest znaczna kwota, którą możemy inaczej wydatkować - mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

NIE TYLKO PRZYSTANKI

Z zapytań ofertowych, jakie złożył ZIM, wynika, że koszt jednej wiaty - w zależności od jej wielkości oraz producenta - waha się od 10 do 20 tysięcy złotych.

Drugą prowadzoną inwestycją, która wiąże się z budową węzła transportowego, jest rozbudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, czyli między innymi tablic, które przy przystankach wskazują godziny najbliższych kursów. Tablic przybędzie, będą też bardziej nowoczesne. W całym projekcie jest wskazanych 30 lokalizacji. Pierwsze tablice powinny pojawić się jeszcze w tym roku. 


Kinga Siwiec/ua