Słupsk
(Fot. PKS Słupsk)

piątek,

17 września 2021

11:42

PKS Słupsk chce w ciągu trzech lat wymienić wszystkie autobusy. "To duża zmiana jakościowa"

W ciągu kilku miesięcy PKS Słupsk ma zyskać w sumie 17 nowoczesnych pojazdów. 10 z nich to autobusy kupione dzięki wsparciu powiatu słupskiego oraz programu rządowego. 6 nowych, 13-metrowych autobusów trafi do przewoźnika w ciągu trzech tygodni. 4 nowe, mniejsze - w styczniu przyszłego roku. PKS chce nabyć także 7 używanych, ale najwyżej kilkuletnich pojazdów.

- To znacznie odmłodzi naszą flotę. Jeśli chodzi o liczby, to będzie to mniej więcej jedna trzecia naszego taboru, ale wiemy, że to nowe pojazdy są częściej wykorzystywane i będą w sumie obsługiwać około połowy połączeń. To duża zmiana jakościowa, bo nawet jeśli kupujemy używane pojazdy, to mają one silniki z normą Euro 5 czy Euro 6, a więc nowoczesne - mówi prezes Piotr Rachwalski.

- Standard, który obowiązuje wszystkie nasze autobusy to niskie wejście, klimatyzacja, elektroniczna informacja pasażerska, możliwość przewiezienia wózka dziecięcego czy inwalidzkiego lub większego bagażu. Do tego standardu zmierzamy i docelowo chcemy w ciągu dwóch, trzech lat wymienić cały tabor - zapowiada prezes Rachwalski.

Modernizację ma przejść także dworzec autobusowy w Słupsku. W części obiekt nie był remontowany od niemal 30 lat.

 

Przemysław Woś