Słupsk

środa,

15 września 2021

21:00

Wielka książka o dużych sukcesach. Premiera "Historii słupskiej siatkówki"

Monumentalnym dziełem można nazwać 600-stronicową monografię historii słupskiej siatkówki w latach 1946-2012, autorstwa Jana Wodeckiego, która we wtorek miała promocję w teatrze Rondo. Wielkie były sukcesy tej dyscypliny w Słupsku.

Jan Wodecki to emerytowany, wieloletni zawodnik, trener, działacz, ale przede wszystkim pasjonat, który od 15 lat zajmuje się skrupulatnym gromadzeniem informacji dotyczących historii sportu w mieście. Tytaniczna praca to nie tylko kwerenda po archiwach, artykułach czy kronikach ale także, co bardzo cenne, efekt rozmów ze świadkami tamtych czasów: zawodnikami, trenerami, działaczami i kibicami.

HISTORIA SŁUPSKIEJ SIATKÓWKI

Zbiory Jana Wodeckiego po uporządkowaniu i opracowaniu przekształcają się w monografie historii dyscyplin słupskiego sportu. I tak powstały już opracowania dotyczące: strzelectwa, boksu, lekkiej atletyki i postaci legendarnego trenera Aleksego Antkiewicza. Teraz czytelnicy otrzymują pracę "Historia słupskiej siatkówki 1945–2012, monografia", czyli 600-stronicowe dzieło dotyczące siatkówki, którego promocja odbyła się we wtorek w teatrze Rondo.

To opracowanie z pewnością wyczekiwane, gdyż siatkówka to nie tylko sport o wielkich tradycjach, ale przede wszystkim niespotykanych w skali Słupska sukcesach. Wystarczy przypomnieć, że siatkarki MZKS Czarnych Słupsk w ciągu 18 lat (1975-1993) obecności w ekstraklasie zdobywały pięciokrotnie mistrzostwo Polski, ośmiokrotnie medale krajowego czempionatu oraz pięciokrotnie Puchar Polski. Odnosiły też sukcesy w rozgrywkach międzynarodowych, czego ukoronowaniem był występ w 1992 roku w Final Four Pucharu Zdobywców Pucharów i zajęcie w nim trzeciego miejsca.

NIE TYLKO SIATKARKI

Praca obejmuje jednak tematyką nie tylko siatkarki Czarnych, ale także wcale niemałe sukcesy będące udziałem AZS WSP Słupsk oraz historię nie tak utytułowanych, ale istniejących prężnie sekcji męskich. W książce mamy nie tylko zbiór kronikarskich faktów, wyników meczów, składów zespołów, ale także mnóstwo opowieści, anegdot, ciekawostek. Niesamowite, czasami tragiczne, są opisane losy wybitnych słupskich trenerów, którzy wychowali wiele znakomitych zawodniczek. Nietypowe jak na ówczesne czasy metody pracy, organizacyjne i stworzenie absolutnie wyjątkowej piramidy szkoleniowej wyniosły w Słupsku tę dyscyplinę na absolutne szczyty.

Książkę "Historia słupskiej siatkówki 1945–2012, monografia" można będzie wkrótce nabyć w informacji turystycznej przy ulicy Stefana Starzyńskiego 8.

Posłuchaj rozmowy z autorem książki, Janem Wodeckim:

 

 

Krzysztof Nałęcz/ua