Słupsk
(Fot. KMP Słupsk)

środa,

15 września 2021

11:28

Kierowcy muszą jeszcze bardziej mieć się na baczności. Nad przestrzeganiem przepisów w Słupsku czuwa dron

W Słupsku do patrolowania ulic po raz pierwszy użyto drona. Jest skuteczny i "wyłapuje" kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów - jak dotąd zarejestrował dziesięć wykroczeń.

Kierowcy przyłapani przez drona przejeżdżali na czerwonym świetle, nie korzystali z pasów bezpieczeństwa lub przewozili ładunek w niewłaściwy sposób.

- Akcję przeprowadzali słupscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku. Nadzorem zostały objęte skrzyżowania ulic Gdańskiej i Wiejskiej w Słupsku oraz Szczecińskiej i Witosa w Kobylnicy. Działania z użyciem bezzałogowego statku powietrznego były realizowane w Słupsku po raz pierwszy, a będą prowadzone cyklicznie. Kierowcy byli zaskoczeni tego typu kontrolami. Początkowo nie wierzyli, że ich potknięcie na drodze zostało zarejestrowane kamerami drona. Wczoraj kamery urządzenia zarejestrowały w sumie dziesięć wykroczeń - mówi młodsza aspirant Monika Sadurska, rzecznik słupskiej policji.

JAK DZIAŁA POLICYJNY DRON?

- Dron pracuje na wysokości i nagrywa sytuację drogową, rejestrując wykroczenia. Z dołu maszyną steruje pilot i operator kamery. Kiedy dostrzeże wykroczenie, przekazuje sygnał do patrolu, który kilkaset metrów dalej zatrzymuje auto i podejmuje interwencję - tłumaczy młodsza aspirant Monika Sadurska.

Działania z użyciem policyjnego drona w Słupsku będą realizowane cyklicznie.

Joanna Merecka-Łotysz/MarWer