Słupsk
(Fot. Radio Gdańsk/Krzysztof Nałęcz)

środa,

15 września 2021

07:33

Gmina Potęgowo doceniona przez Instytut Polityki Energetycznej. Nagrodzono ją za odzyskiwanie ciepła z biogazowni rolniczych

Gmina Potęgowo otrzymała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na "Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd". Konkurs organizuje od wielu lat Instytut Polityki Energetycznej imienia Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie gmin najbardziej zaangażowanych w modernizację sektora energii, wpisujących się przez to w realizację założeń krajowej i unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, obejmującej również zrównoważoną transformację energetyczną na poziomie lokalnym.


Gmina Potęgowo wyróżniona została drugą nagrodą główną za inwestycję w odzyskiwanie ciepła z biogazowni rolniczych. W Potęgowie stworzono jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów ogrzewania, do którego podłączone jest ponad tysiąc mieszkań i wiele jednostek miejscowego samorządu, między innymi szkoła i dom kultury.

WÓJT: POWINNIŚMY STAWIAĆ NA ENERGIĘ ODNAWIALNĄ

Nagroda została wręczona podczas gali na Politechnice Rzeszowskiej, połączonej z konferencją "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju" . Nagrodę odebrał Dawid Litwin, wójt Potęgowa.

- Ta prestiżowa nagroda cieszy nas, bo pokazuje, że gmina poszła właściwą drogą rozwoju, stawiając na ekologię i ochronę środowiska. Wydaje się, że modny jest teraz gaz, który wypiera emitujący dwutlenek węgiel. Ale gaz to także paliwo kopalne, coraz droższe i moim zdaniem także będzie odchodzącym źródłem energii. Powinniśmy już teraz stawiać na odnawialne źródła energii pochodzącej z wiatru czy słońca - mówi Dawid Litwin.

Kan/MarWer