Słupsk
(Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)

poniedziałek,

13 września 2021

09:08

Płaskostopie. Jakie mogą być jego skutki i jak z nim walczyć? [NA ZDROWIE]

W poniedziałki na antenie Studia Słupsk przedstawiamy sposoby na powrót do formy po chorobach i urazach. Rozkładamy na czynniki pierwsze wszelkie dolegliwości, także te, które psują nam urlop i radosne wakacje. Nasi goście, lekarze i fizjoterapeuci w audycji "Na Zdrowie" odpowiadają na pytania dotyczące najczęstszych przypadłości. Podpowiadają też, jak wrócić do zdrowia w domowych warunkach.

Gościem najnowszej audycji był Wojciech Czajka, fizjoterapeuta i osteopata, który odpowiadał na pytanie: Czym jest płaskostopie u dzieci i jak sobie z nim radzić?

- Platfus, czyli właśnie płaskostopie, występuje u dzieci coraz częściej, zdecydowanie większa liczba pacjentów z tą przypadłością pojawia się u nas, fizjoterapeutów. Istnieje kilka rodzajów płaskostopia, najczęściej występuje to, w którym łuk stopy jest obniżony. Na poprawę wpływ ma wiele czynników i dobrze jest je ze sobą połączyć. Należy dobrać odpowiednią wkładkę, ćwiczyć i chodzić boso. Stopa powinna być bodźcowana, czyli odchodzimy od kapci i - jeśli to możliwe i pogoda dopisuje - chodzimy po trawie, po plaży, po kamykach bez obuwia - mówił Wojciech Czajka.

Do jakich problemów zdrowotnych może doprowadzić nieleczone płaskostopie? Jak sobie z nim radzić? Wojciech Czajka mówi o tym w audycji.

Posłuchaj:Joanna Merecka-Łotysz/MarWer