Słupsk
(Fot. Fundacja Latebra)

piątek,

30 lipca 2021

12:36

Choć odradzano im prowadzenie poszukiwań, zrobili swoje. I znaleźli odznakę policyjną, zgubioną 80 lat temu

Odznaka policji kolejowej - to najcenniejsze znalezisko, odkryte podczas prac poszukiwawczych na nieistniejącej już stacji kolejowej Gabel koło Słupska. Teren penetrowali członkowie fundacji Latebra z Gdańska.

Piotr Banaszkiewicz z fundacji podkreślał, że przekonywano ich o bezcelowości podejmowania poszukiwań, ale, jak się okazało, znaleziono odznakę policyjną, zagubioną około 80 lat temu.

- W tamtym okresie również policja dokładała wszelkich starań, żeby dopilnować tak zwanych swoich akcesoriów. Nie wiemy, w jakich okolicznościach ta odznaka Policji Kolei Doliny Słupi została zagubiona, ale zachowała się w bardzo dobrym stanie. Jeden z naszych kolegów miał szczęście, odnajdując to znalezisko. Ten przykład pokazuje również, że sprawdza się stara maksyma, że nie ma miejsc całkowicie przeszukanych - dodaje Piotr Banaszkiewicz.

 

 

Stacja Gabel jest nieczynna od 1945 roku. Wtedy to Armia Czerwona rozebrała Słupską Kolej Powiatową, która łączyła miasto z Dębnicą Kaszubską, Smołdzinem, Cecenowem i Ustką. W sumie było to ponad sto kilometrów linii kolejowych. Dziś zostały po nich wykorzystywane przez rowerzystów nasypy kolejowe i kilka budynków technicznych. Są to między innymi nieczynne wieże ciśnień w Dębnicy Kaszubskiej, Budowie i na stacji Gabel koło Dominka.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Piotrem Banaszkiewiczem z fundacji Latebra:

 

Przemysław Woś/ua