Słupsk
(Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

czwartek,

29 lipca 2021

12:41

Podpisano umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi S6. Piotr Müller: wiele osób wątpiło w powodzenie inwestycji

22 kilometry ekspresowej drogi od Leśnic przez obwodnicę Lęborka do Bożegopola Wielkiego. W czwartek, właśnie w Lęborku, podpisano umowę na przedostatni odcinek trasy S6 w województwie pomorskim. Za 718 milionów złotych drogę zaprojektuje i zbuduje firma Budimex.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że inwestycja jest ważna dla całego Pomorza. - Ta trasa odciąży również ruch lokalnie dzięki obwodnicy. Jesteśmy przy "krajowej szóstce", widzimy sznury samochodów, ruch jest naprawdę duży, co powoduje zatory, korki, zagrożenie w ruchu drogowym. Ta sytuacja zmieni się w momencie oddania do użytku trasy S6. Oprócz tego, że znajduje się w systemie dróg szybkiego ruchu, jest połączeniem komunikacyjnym wieloregionalnym, to również ma znaczenie lokalne, odciążające Lębork od ruchu tranzytowego. Znacznie poprawi się też bezpieczeństwo. O to chodzi w inwestycjach drogowych - podkreślał wiceminister Weber.

PIOTR MÜLLER: ZA CZTERY LATA SYTUACJA DROGOWA BĘDZIE ZNACZNIE LEPSZA

Rzecznik rządu, minister Piotr Müller dodał, że w ciągu najbliższych czterech lat sytuacja drogowa i komfort podróżowania na Pomorzu wyraźnie się poprawią.

- Najważniejsze, że mamy zapewnione finansowanie. Przetargi, poza ostatnim odcinkiem, są rozstrzygnięte, a umowy podpisane. Jeśli chodzi o ostatnią część S6 w województwie pomorskim, to kwestia najbliższych tygodni, gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku będzie mogła podpisać umowę z wykonawcą. Cieszę się bardzo, bo wiele osób wątpiło, gdy prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zapowiadał tę inwestycję, a dzięki decyzji rządu Mateusza Morawieckiego zapewniono jej finansowanie z budżetu. Do 2025 roku czas podróży ze Słupska do Trójmiasta powinien się skrócić o około 40 minut - wskazywał minister Piotr Müller.

- Mogę tylko podziękować wszystkim, którzy dołożyli choćby najmniejszą cegiełkę do tej inwestycji. Ta droga jest bardzo potrzebna. I obwodnica Lęborka, i cała trasa przez Pomorze. Dziś ona się zaczyna i, mam nadzieję, zostanie w terminie ukończona bez przeszkód - mówił burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

38 MIESIĘCY NA BUDOWĘ ODCINKA

Firma Budimex ma 38 miesięcy na zaprojektowanie i zbudowanie 22-kilometrowego odcinka S6. Do czasu realizacji nie są wliczane okresy zimowe.

W budowie jest 42-kilometrowy odcinek S6 od obwodnicy Trójmiasta do Bożegopola Wielkiego. Trwa projektowanie ponad 72-kilometrów drogi ekspresowej na Pomorzu.

KOLEJNE UMOWY PODPISANE

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku podpisała umowy na zaprojektowanie i zbudowanie Obwodnicy Metropolitalnej wraz z obwodnicą Żukowa, a także na rozbudowę obwodnicy Słupska i odcinków S6 Skórowo - Leśnice oraz Bobrowniki - Skórowo.

Cała trasa ma być gotowa do 2025 roku.
 
 
Przemysław Woś/MarWer